Baltic Beauty ma polskiego armatora

Dom Armatorski POLsail z Gdańska został wyłącznym operatorem brygantyny Baltic Beauty. Żaglowiec wciąż będzie jednak pływał pod szwedzką banderą.

 

Właścicielem „Bałtyckiej Piękności” od 1979 roku jest Victor Gottlow, który po zakupie jednostki, wyremontował ją i przekształcił ją w żaglowiec. Teraz, po niemal 30 latach, znany w żeglarskim świecie Szwed postanowił przejść na emeryturę. Pozostaje właścicielem ukochanego statku, jednak obowiązki operatora oddał młodszym. Wybór padł na gdańszczan z Domu Armatorskiego POLsail. Firma odrestaurowała i eksploatuje już inny żaglowiec – Baltic Star. W jej flocie jest też, niedawno zmodernizowany, drewniany kuter Alfred.

 

– Z Victorem Gottlowem znamy się od wielu lat. Doskonale wie, czym się zajmujemy i ma do nas zaufanie. Na Baltic Beauty zabezpieczymy załogę stałą, kapitana, ekipę techniczną oraz obsługę czarterów. Żaglowiec będzie stacjonował w Gdańsku, ale de facto spotkać nas będzie można również w Sopocie, Gdyni czy Helu – tłumaczy Robert Smagoń z POLsail.

 

Znaną z uczestnictwa w bałtyckich zlotach jednostkę od tego sezonu będzie można dużo częściej oglądać na polskich akwenach. Najpierw jednak musi przejść przegląd i odnowienie klasy. W tym celu jeszcze w styczniu ma przypłynąć do Ustki. Przy tamtejszym nabrzeżu wykonane zostaną pierwsze prace, a na właściwy remont statek uda się do Vaxjo na Bornholmie. Do Gdańska, nowego nieoficjalnego portu macierzystego, przypłynie w marcu.

 

– Latem na pewno będzie można nas spotkać na Dniach Morza w Szczecinie i na Baltic Sail w Gdańsku. Weźmiemy też udział w dorocznym zlocie w Kłajpedzie. Jeśli ktoś chciałby popłynąć na Baltic Beauty, to wciąż jeszcze są indywidualne miejsca na rejs ze Szczecina do Gdańska. Szczegóły na naszej stronie internetowej – zapowiada Robert Smagoń.

 

Baltic Beauty to 40-metrowy żaglowiec o rybackiej przeszłości. Powstał w 1926 roku jako statek do przewozu żywych węgorzy Hans 2. Fakt ten został upamiętniony w galionie, który przedstawia kobietę w objęciach węgorza właśnie. Dziś statek jest popularną czarterową jednostką, regularnie uczestniczącą w żeglarskich festiwalach na Bałyku. W rejs na Baltic Beauty może wybrać się maksymalnie 50 osób. Co ciekawe, jednym z udogodnień, zainstalowanych pod pokładem jest sauna.

 

Krzysztof Romański

7.01.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

 

Dodaj komentarz