Dar Pomorza w Gdyni

Dar Pomorza

Dar Pomorza to najbardziej znany polski żaglowiec.

 

Powstał w słynnej stoczni Blohm und Voss w Hamburgu. Stępkę położono 9 marca 1909 roku, a już 12 października statek zwodowano. W kolejnym roku – 10 kwietnia – wszedł do eksploatacji pod nazwą Prinzess Eitel Friedrich. Pływał jako żaglowiec szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej w ramach reparacji trafił we francuskie ręce. Poza tym, że zmieniono mu imię na Colbert, Francuzi nie bardzo mieli pomysł na zagospodarowanie jednostki, która przez lata niszczała, stojąc „na sznurku” w St Nazairre. Tam w 1929 roku wypatrzyli ją Polacy, którzy poszukiwali następcy dla wysłużonego szkolnego barku Lwów. Wizualnie jednostka nie prezentowała się korzystnie, do tego stopnia, że ówczesna prasa określiła pomysł mianem „kupowania trupa”. Szczegółowa inspekcja wykazała jednak, że statek jest w świetnej kondycji. Szybko podpisano więc umowę. Za kwotę 7 tys. funtów szterlingów, w dużej części pochodzących z datków mieszkańców Pomorza, strona polska nabyła żaglowiec dla przenoszącej się z Tczewa do Gdyni Wyższej Szkoły Morskiej. Po remoncie w duńskiej stoczni w Nasksov, statek przeszedł do Gdyni, gdzie 13 lipca 1930 roku uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę. Początkowo żaglowiec miał nazywać się Pomorze. Słowo Dar postanowiono dodać w podziękowaniu za hojność Pomorzan.

 

W latach 1934-35 statek pod dowództwem Konstantego Maciejewicza, jako pierwsza polska jednostka, okrążył Ziemię. II wojnę światową spędził na internowaniu w Sztokholmie. Po powrocie kontynuował szkolenie przyszłych marynarzy i oficerów. W 1972 roku Dar Pomorza po raz pierwszy wziął udział w regatach Operacja Żagiel. Na trasie Solent – Skaw odniósł błyskotliwe zwycięstwo z niemieckim Gorch Fockiem i amerykańskim barkiem Eagle. Dzięki temu dwa lata później Operacja Żagiel mogła odbyć się w Gdyni. W 1976 roku jednostka popłynęła do Nowego Jorku, by uhonorować 200-rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Ostatnim rejsem w czynnej służbie była podróż do Kotki jesienią 1981 roku.

 

Dziś statek jest ozdobą gdyńskiego portu i jedną z największych atrakcji turystycznych Pomorza. Po zakończeniu regularnego pływania przeszedł pod kuratelę Narodowego Muzeum Morskiego i od 1983 roku jest udostępniony do zwiedzania. Ostatni raz opuścił gdyński port 5 lipca 2009 roku podczas parady żaglowców na zakończenie The Tall Ships Races.

 

Krzysztof Romański

Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dar Pomorza 

Długość: 81,5 m
Liczba masztów: 3
Typ: fregata
Tonaż: 2500
Rok budowy: 1909
Miejsce budowy: Hamburg
Port macierzysty: Gdynia

Jedna myśl na temat “Dar Pomorza

  1. Dar Pomorza to żaglowiec zbudowany u Niemców. Symbol budowy to NB_202. Chcecie rysunki owręża? Mam wykreślone w skali, jakby co. Modelarze może się zainteresują.

Dodaj komentarz