Gulden Leeuw / fot. Valery Vasilevsky

Gulden Leeuw odwiedzi Gdynię

Holenderski szkuner urejony Gulden Leeuw spodziewany jest w Gdyni w południe 20 kwietnia. Przez 4 dni (do 24 kwietnia) będzie cumował przy nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta. Trzymasztowa jednostka wraca do Polski po 6 latach przerwy.

 

Statek został zbudowany w Frederikshavn w latach 1936-37 jako 45-metrowy motorowiec Dana. Powstał na zamówienie duńskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rybołówstwa. Do służby wszedł w 1938 roku. Używany był do prowadzenia badań oceanograficznych. Podczas pierwszej oceanicznej podróży na północny Atlantyk okazało się, że jednostka nie jest wystarczająco stabilna, co utrudniało prace badawcze. Szybko zdecydowano się więc na remont, podczas którego przedłużono kadłub o ponad 8 metrów.

 

Wojenną zawieruchę Dana przetrwała cumując bezpiecznie w kopenhaskim porcie. Przed wkroczeniem Niemców do Danii załoga usunęła część silnika, przez co okupant nie mógł wcielić jednostki do swojej floty. Po wojnie statek wrócił do żeglugi. Przez dekady prowadził badania biologii Bałtyku i Morza Północnego. Wypuszczał się też na dalsze akweny – w pobliże Grenlandii, a nawet na Morze Sargassowe, dokąd popłynął w 1966 roku, by zbierać informacje na temat cykli rozrodczych europejskich węgorzy.

 

Gulden Leeuw jeszcze jako Dana Nyborg
Gulden Leeuw jeszcze jako Dana Nyborg / fot. Frits Olinga

 

W 1980 roku Danę w służbie zastąpił nowy statek, który przejął nie tylko obowiązki, ale i nazwę. Dotychczasowa Dana stała się Daną Researcherem pływającym we flocie armatora Bertra International. W 1984 roku statek został sprzedany działającej w branży offshore firmie Esvagt. Po przebudowie, przez 16 lat służył pod nazwą Esvagt Dana jako jednostka pomocnicza dowożąca załogi i zaopatrzenie na platformy wiertnicze. W 2001 roku statek trafił pod egidę szkoły morskiej w Nyborg. Znów zmienił nazwę – na Dana Nyborg – i przeznaczenie – tym razem stał się jednostką typowo szkoleniową.

 

Starzejący się, stojący na sznurku w porcie Marstal statek w 2007 roku wpadł w oko dwóch Holendrów – Roberta Postumy i Arjena Tollnera – którzy postanowili go wyremontować i dać drugie życie jako żaglowiec. Prace nad metamorfozą w stoczni Balk Royal Shipyard w Ulk trwały 3 lata. Efekt był imponujący. W 2010 roku do rodziny żaglowców dołączył trzymasztowy szkuner urejony o długości całkowitej 70,1 metrów. Idealny do rejsów szkolnych i pasażerskich.

 

– Spełniliśmy marzenie. Zbudowaliśmy duży, dzielny żaglowiec nawiązujący do lat 30. ubiegłego wieku, którego pokład przypomina klasyczne jachty – cieszą się holenderscy armatorzy.

 

Patrząc na Gulden Leeuwa, zwracają uwagę wysokie jak na jednostkę tej długości, niemal 40-metrowe maszty. Łączna powierzchnia żagli to ponad 1400 metrów kwadratowych. Statek zabiera w rejsy 60 praktykantów, a na krótszych dystansach, w jednodniowe przejażdżki może się na nim wybrać nawet 200 pasażerów. Jego portem macierzystym jest Kampen.

 

Urejony szkuner w pełnej krasie
Urejony szkuner w pełnej krasie / fot. Gulden Leeuw

 

W Polsce mieliśmy już okazję oglądać Gulden Leeuwa. Pierwsza wizyta miała miejsce w Gdyni podczas The Culture Tall Ships Regatta od 2 do 5 września 2011 roku. Co ciekawe, na pokładzie żaglowca w regatowym rejsie z Turku płynęła ekipa dziennikarzy Telewizji Polskiej, a efekty ich pracy można było potem zobaczyć w reportażu wyemitowanym w porannym programie „Kawa czy herbata”. 2 lata później statek zawinął do Szczecina na finał The Tall Ships Races.

 

Nazwa Gulden Leeuw po polsku oznacza złotego lwa. Nawiązuje do historycznego okrętu wojennego z XVII w., flagowej jednostki admirała Cornelisa Trompa podczas III wojny angielsko-holenderskiej. Pod bukszprytem Gulden Leeuwa znajduje się drewniany galion – rzeźba, która oczywiście przedstawia lwa. Zresztą, lew to także maskotka żaglowca. Podczas poprzedniego pobytu w Gdyni w 2011 roku furorę robił członek załogi witający mieszkańców w przebraniu króla zwierząt.

 

Gulden Leeuw podczas przejścia przez London Bridge
Gulden Leeuw podczas przejścia przez London Bridge / fot. Gulden Leeuw

 

Od 2014 roku Gulden Leeuw jest flagową jednostką kanadyjskiego programu Class Afloat, który po zatonięciu barkentyny Concordia w 2010 roku (pisaliśmy o tym tutaj) pozbawiony jest własnego żaglowca szkolnego. Właśnie w ramach tego projektu statek przypływa do Gdyni. Warto dodać, że Class Afloat jest przedsięwzięciem stworzonym przez Terrego Daviesa w 1984 roku. Program inspirowany był Szkołą pod żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Od ponad 30 lat kanadyjska młodzież ma okazję łączyć naukę szkolną z odkrywaniem świata podczas rejsów żaglowcami. Pierwszą czarterowaną przez Kanadyjczyków jednostką była Pogoria. W 1992 roku projekt doczekał własnego, wybudowanego na zamówienie w Polsce statku – wspomnianej Concordii. W niektórych sezonach równolegle młodzież pływała także na Fryderyku Chopinie. Po tragedii Concordii, flagowym żaglowcem Class Afloat w latach 2010-14 był norweski Sorlandet, a teraz jest nim Gulden Leeuw.

 

– W każdym roku do programu Class Afloat kwalifikowanych jest około 60 uczniów w wieku od 15 do 19 lat. Mniej więcej połowa z nich to Kanadyjczycy. Reszta pochodzi z całego świata: Europy, Republiki Południowej Afryki, Hongkongu, Australii etc. – informuje Arden Jobling-Hey, dyrektor ds. komunikacji Class Afloat – West Island College.

Podczas obecnego semestru podopieczni programu odwiedzili już m.in. Dominikanę, Kubę, Azory i Londyn, a po Gdyni popłyną jeszcze do:
– St. Petersburga (30 kwietnia – 4 maja);
– Tallina (6-9 maja);
– Kopenhagi (14-18 maja);
– Amsterdamu (24-26 maja).
W Trójmieście młodzi żeglarze obejrzą głównie miejsca związane z 2 wojną światową. Pojadą też do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof.

 

Krzysztof Romański

11.04.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Valery Vasilevsky

Dodaj komentarz