Klucze do bram Szczecina dla kapitana Elcano

Na pamiątkę wizyty w Szczecinie, komendant Juana Sebastiana de Elcano otrzymał specjalny dar. Kapitan Ignacio Paz odebrał klucz do bram miasta. „To coś więcej niż klucz do Szczecina. To klucz do naszych serc!” – mówił Jerzy Raducha, wicedyrektor Centrum Żeglarskiego, wręczając prezent.

 

Klucz na drewnianej tabliczce, ze stylizowanym gryfem i grawerowanym napisem KEY TO OUR HEARTS to pomysł, na który wpadła jedna z oficerek łącznikowych opiekujących się hiszpańskim żaglowcem. To doskonały dodatek do kluczy do bram miasta, które w piątek (14 czerwca) podarował kapitanowi wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. Klucz do serce szczecinian to oryginalny sposób podziękowania dla Hiszpanów za odwiedziny i udział w Dniach Morza. Klucz wykonał kowal artystyczny Lech Sawicki. Prezent został wręczony kapitanowi jednostki Ignacio Paz Garcii, który odbierając go nie krył radości. Podziękował całemu miastu za gorące przyjęcie i zapowiedział, że klucz znajdzie miejsce w reprezentacyjnym kapitańskim saloniku zwanym palarnią.

 

 

W skład delegacji miasta, której przewodził Jerzy Raducha z Centrum Żeglarskiego, weszli oficerowie łącznikowi i ekipa organizująca Dni Morza, a także sam autor klucza. Potwierdzono oficjalne zaproszenie dla Juana Sebastiana de Elcano na szczeciński finał The Tall Ships Races w 2021 roku. Niestety, komendant zapowiedział, że udział jednostki w imprezie za 2 lata będzie niemożliwy z powodu rejsu dookoła świata, w który okręt się wybiera. Wyprawa będzie upamiętniała 500. rocznicę podróży Ferdynanda Magellana (w której uczestniczył i doprowadził do końca baskijski podróżnik Juan Sebastian de Elcano, patron żaglowca).

– Ja na pewno do Szczecina wrócę, bo to przepiękne miasto. Tylko zrobię to nieoficjalnie, z żoną i w dżinsach, żeby mieć więcej czasu na zwiedzanie – śmiejąc się, zapowiedział Ignacio Paz Garcia.

Komendant odwdzięczył się przedstawicielom Szczecina przekazaniem pamiątkowego medalu. Szczególnie uhonorował oficerkę łącznikową odpowiedzialną za jego jednostkę, przekazując jej czapeczkę żaglowca.

Krzysztof Romański

16.06.2019 r.

 

 

Dodaj komentarz