Szczeciński bryg Fryderyk Chopin pod żaglami

Nagroda Wiktorowicza dla właściciela Chopina

Piotr Kulczycki, właściciel żaglowca Fryderyk Chopin i twórca projektu „Niebieska Szkoła” został laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. To jedno z najważniejszych wyróżnień w polskim żeglarstwie. Po raz pierwszy otrzymał je armator, a nie czynny żeglarz.

 

Werdykt ogłoszono w Gdyni na pokładzie statku-muzeum Dar Pomorza. Piotr Kulczycki został nagrodzony za stworzenie „Niebieskiej Szkoły” – skierowanego do uczniów szkół średnich programu, w ramach którego nauka odbywa się podczas  rejsów na Fryderyku Chopinie. Nie byłoby jednak tego projektu, gdyby nie wcześniejsze uratowanie zadłużonej i wymagającej remontu jednostki.

 

Wybudowany w latach 1990-92 w Gdyni dwumasztowy bryg notorycznie borykał się z problemami finansowymi. Kulminacja jego kłopotów nastąpiła 29 października 2010 roku. Przy wietrze o sile 11 stopni w skali Beauforta, u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Fryderyk Chopin stracił oba maszty. Na szczęście żaden z członków załogi nie ucierpiał, ale perypetie, które statek przeżywał potem mogłyby posłużyć za kanwę filmu sensacyjnego: aresztowanie w angielskim porcie Falmouth, problemy z ubezpieczycielem, który nie chciał wypłacić odszkodowania, proces wytoczony przez brytyjskich rybaków, domagających się sowitej zapłaty za odholowanie uszkodzonej jednostki do portu. Wówczas na pomoc statkowi zdecydował się przyjść Piotr Kulczycki – pasjonat morza i żagli, a na co dzień właściciel świetnie prosperującej firmy informatycznej. Wyremontowany stalowy bryg znów ruszył na morze i wkrótce osiągnął wielki regatowy sukces. W 2012 roku pod wodzą kapitana Tomasza Ostrowskiego zwyciężył w obu etapach The Tall Ships Races na trasie Saint Malo – Lizbona oraz La Coruna – Dublin. Był to pierwszy od 23 lat triumf polskiego żaglowca w klasie A.

 

– Piotr Kulczycki to naprawdę wyjątkowa postać w świecie polskich żagli. Człowiek absolutnie poświęcony edukacji morskiej, a jego „Niebieska Szkoła” może być wzorem, idealnym wzorem, jeśli chodzi o pracę edukacyjną – mówi Waldemar Heflich, członek kapituły reprezentujący Press Club Polska.

 

– To wyróżnienie jest dla mnie czymś niesamowitym i zupełnie nieoczekiwanym. Ogromna satysfakcja. Projekt „Niebieskiej Szkoły” cały czas się rozwija, mogę zdradzić, że w tej chwili negocjuję zakup kolejnej jednostki, która miałaby pomóc rozszerzyć działalność szkoły – cieszy się Piotr Kulczycki.

 

Nagrodę przyznała kapituła w składzie: Marek Brągoszewski (Bractwo Kaphornowców), Przemysław Dalecki (przedstawiciel prezydenta Gdyni), Waldemar Heflich (Press Club Polska), Mira Urbaniak (Bractwo Kaphornowców), Mariusz Wiktorowicz (syn patrona nagrody), Joanna Zielińska (przedstawicielka prezydenta Gdyni).

 

Patron nagrody – kapitan Leszek Wiktorowicz – to wybitny człowiek morza, jeden z budowniczych „Daru Młodzieży”, którego komendantem był przez 25 lat. Wychował wiele pokoleń polskich marynarzy. Na długiej liście jego zasług jedna jest najbardziej spektakularna – przejście pod żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney w 1988 roku. Wydarzenie to na żywo śledziły miliony australijskich telewidzów. Leszek Wiktorowicz zmarł w 2010 roku. Upamiętniająca go tablica została wmurowana w gdyńskie nabrzeże, w miejscu cumowania jego ukochanego żaglowca. Nagrodę, którą ustanowił prezydent Gdyni wraz z Bractwem Kaphornowców i Press Club Polska, przyznano po raz siódmy. Dotychczasowi laureaci to: Janusz Zbierajewski (2012), Tomasz Ostrowski (2013), Andrzej Drapella (2014), Wojciech Maleika (2015), Piotr Kuźniar (2016) i Maciej Sodkiewicz (2017). Zwycięzcy otrzymują pamiątkowy medal oraz nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych.

 

Krzysztof Romański

Zdjęcie w nagłówku: Thomas Trebern / Belle Poule
26.01.2018 r.

 

Dodaj komentarz