W piątej edycji regat barków należących do brytyjskiej organizacji Jubilee Sailing Trust po raz piąty zwyciężył Lord Nelson. Niestety, kolejnej Bitwy Barków już nie będzie.
Bitwa Barków to kilkudniowe regaty, które odbywają się na wodach kanału Angielskiego. Biorą w nich udział jednostki JST: Tenacious i Lord Nelson. Tegoroczną edycję rozgrywano w wyjątkowo smutnej atmosferze. Dla popularnego Nellie’go ten pojedynek był jednocześnie ostatnim rejsem w karierze. 11 października podczas ceremonii w macierzystym Southampton na Lordzie Nelsonie opuszczono banderę. Po 33 latach służby statek przeszedł na emeryturę.
Pierwsza edycja Bitwy Barków odbyła się w 2011 roku. Dwie kolejne w latach 2014-2015. Następna w ubiegłym roku. We wszystkich triumfował Lord Nelson. Regaty rozpoczęły się 7 października w cieśninie Solent. Finisz zaplanowano 4 dni później. Walka była zacięta, jednak znów górą był „Nellie”.
Lord Nelson to trzymasztowy bark, zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera Colina Mudie (konstruktora także m.in. indyjskich barków Tarangini i Sudarshini). Powstawał 2 lata. Stępkę położono w październiku 1984 roku w Wivenhoe w hrabstwie Essex. Wobec kłopotów finansowych stoczni, zdecydowano by dokończyć budowę w Southampton. 4 lipca 1986 roku statek został uroczyście ochrzczony z udziałem księcia Andrzeja. Jednostka wciąż jednak nie była gotowa. Wobec nieporozumień pomiędzy zleceniodawcą i nowym wykonawcą, ostatni etap prac odbył się w jeszcze innej stoczni – w Cowes. Wreszcie 17 października 1986 roku Lord Nelson mógł ruszyć w pierwszy rejs.
Armatorem jednostki, której długość całkowita liczy 54,7 metrów, była fundacja Jubilee Sailing Trust. Obecnie posiada tylko jedne żaglowiec w czynnej służbie. To bark Tenacious, znacznie dłuższy od Lorda Nelsona. Jego drewniany kadłub ma 65 metrów długości. Statek budowano niemal 4 lata. Stępkę położono w 1996 roku, a banderę podniesiono we wrześniu 2000 roku. W tej chwili największym drewnianym żaglowcem świata. Po zakończeniu eksploatacji Lorda Nelsona, Tenacious jest jedynym w świecie żaglowcem w pełni przystosowanym do rejsów z osobami na wózkach. Na pokładzie obowiązuje specjalny system polegający na łączeniu załogantów w mieszane pary – osoba niepełnosprawna otrzymuje pełnosprawnego opiekuna.