Ostatnie pożegnanie wielkich kapitanów

Początek 2019 roku przyniósł dwie smutne wiadomości dla braci żeglarskiej. Na wieczną wachtę odeszło dwóch wspaniałych kapitanów żaglowców – Jan Ludwig i Mirosław Łukawski.

 

Jan Ludwig zmarł 1 stycznia w wieku 73 lat. Niemal całe dorosłe życie związany był z harcerskim żaglowcem „Zawisza Czarny”, na którym rozpoczął pływać wkrótce po jego wejściu do służby w 1961 roku. Dwa lata później został oficerem wachtowym, a od 1975 roku starszym oficerem i kapitanem. Z jego inicjatywy szkuner popłynął w rejs dookoła świata. To on opracował założenia i plan tej pionierskiej wyprawy, która rozpoczęła się w marcu 1989 roku, jeszcze w PRL, a zakończyła już po zmianie ustrojowej w kwietniu 1990 roku Kapitan Ludwig poprowadził statek w 4 z 6 etapów okołoziemskiej podróży, za co otrzymał nagrodę „Srebrnego Sekstantu” przyznawaną za Rejs Roku. Dowodził Zawiszą Czarnym do 1997 roku Spoczął na cmentarzu katolickim w Sopocie.

 

Mirosław Łukawski zmarł 8 stycznia. Był kapitanem żeglugi wielkiej, absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej (obecnie Uniwersytet Morski w Gdyni). Uznawany za wychowanka legendarnego kapitana Kazimierza Jurkiewicza, pod którego komendą pływał na „Darze Pomorza” jako starszy oficer, m.in. podczas słynnych zwycięskich dla białej fregaty regat Operation Sail ’72. Służył też na „Darze Młodzieży” – najpierw jako oficer, potem także jako komendant – w latach 1988-89 i 1994.

 

– Pochodził z Augustowa, więc żeglowanie miał we krwi. Niezwykle prawy człowiek, jego osąd był zawsze obiektywny i sprawiedliwy, choć czasem bywał surowy. Wiele wymagał od studentów i od siebie. Wyznawał proste zasady, które są potrzebne na morzu. To była stara szkoła – wspomina kapitan Henryk Śniegocki, były komendant Daru Młodzieży, prorektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

 

Mimo zmagań z ciężką chorobą, Mirosław Łukawski do ostatnich dni prowadził zajęcia ze słuchaczami Studium Doskonalenia Kadr przy Uniwersytecie Morskim i „szkoły kapitanów” w Iławie. 5. stycznia br. obchodził 73. urodziny. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 12 stycznia o godz. 11.00 na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

 

Krzysztof Romański

10.01.2019 r.
Zdjęcia w nagłówku: CWM ZHP / Marek Czasnojć

 

Dodaj komentarz