Peruwiański bark Union

Peruwiański Union dołączył do Velas Latinoamerica

Największy żaglowiec Ameryki – czteromasztowy bark Union – dołączył do floty Velas Latinoamerica. Peruwiańska jednostka wzięła udział w zlocie w Valparaiso w Chile.

 

Największa tegoroczna impreza w świecie żaglowców odwiedza kolejne państwo. W świętującym 200-lecie Chile zaplanowano wizyty w aż 4 miastach – Punta Arenas (11-15 maja), Talcahuano (23-26 maja), Valparaiso (28 maja – 3 czerwca) oraz Antofagaście (8-11 czerwca). Najefektowniejszą oprawę miał zlot w drugim co do wielkości porcie kraju – Valparaiso. Żaglowce zacumowały przy charakterystycznym, wychodzącym daleko w morze falochronie. U stóp stromych wzgórz, na których ulokowało się miasto, prezentowały się olśniewająco, zwłaszcza po zmroku na tle tysięcy świateł. Do 7 jednostek uczestniczących w Velas Latinoamerica 2018 od startu w marcu w Rio de Janeiro dołączył wielki nieobecny pierwszej fazy imprezy. To peruwiański Union – największy żaglowiec szkolny Ameryki i jednocześnie drugi na świecie (po Sedovie).

 

Wieczór w Valparaiso
Wieczór w Valparaiso / fot. Armada de Chile

 

Peru marzyło o własnej szkolnej jednostce od początku lat 80. Marzenia stały się kwestią prestiżową, gdy pod koniec lat 90. kraj ten stał się jedynym posiadającym dostęp do morza państwem południowoamerykańskim pozbawionym żaglowca. Niezbędne środki udało się wygospodarować dopiero w 2010 roku. Wówczas przedsięwzięcie nabrało przyspieszenia. Projekt powstał przy współpracy z rządem Hiszpanii, jednak Peruwiańczycy za punkt honoru postawili sobie wybudowanie żaglowca własnymi siłami, we własnym kraju.

 

Cuauthemoc, Cisne Branco, Union i Gloria
Cuauthemoc, Cisne Branco, Union i Gloria / fot. Armada de Chile

 

Czteromasztowy bark Union wszedł do służby w styczniu 2016 roku. Jego budowa w stoczni SIMA w Calleo trwała 3 lata (stępkę położono 8 grudnia 2012 roku). Długość całkowita jednostki to 115,7 metrów. Na czterech masztach nosi 34 żagle o łącznej powierzchni 3,4 tys. metrów kwadratowych. Portem macierzystym Union jest Calleo. Nazwa upamiętnia jednostkę, która pod wodzą Miguela Grau brała udział w Wojnie o Pacyfik w XIX wieku.

 

Krzysztof Romański

3.06.2018 r.
Zdjęcie w nagłówku: Armada de Chile

 

Zobaczcie galerię zdjęć ze zlotu i efektownej parady żaglowców w Valparaiso:

 

Dodaj komentarz