Escale a Sete

Pierwszy zlot żaglowców pod patronatem UNESCO

Escale à Sète został pierwszą w historii imprezą żeglarską, nad którą patronat objęło UNESCO. Zlot historycznych jednostek w starym francuskim śródziemnomorskim porcie odbędzie się w dniach 27 marca – 2 kwietnia.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury uznała, że wydarzenie wpisuje się w kodeks wartości, nad którymi sprawuje pieczę. Francuski zlot ma przyczyniać się do „zachowania materialnego, niematerialnego i naturalnego dziedzictwa morza”. Co ciekawe, UNESCO nigdy wcześniej nie obejmowało patronatem imprezy o morskim charakterze.

 

Escale à Sète to zlot tradycyjnych żaglowców organizowany co dwa lata w położonej nad Zatoką Lwią miejscowości Sète. To 40-tysięczne miasto w Oksytanii słynie ze starego portu, którego historia sięga 1666 roku. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2010 roku. Trwała jeden dzień i przyciągnęła do miasta 10 tys. odwiedzających. Kolejne odsłony były już dłuższe i cieszyły się dużo większą popularnością. Według statystyk organizatorów, przez  teren imprezy w jej trakcie przewija się nawet ćwierć miliona osób. W 2014 roku gośćmi specjalnymi zlotu były rosyjskie giganty: Sedov i Kruzensztern, a dwa lata później, doskonale znana w Polsce portugalska Santa Maria Manuela i nasz Dar Młodzieży.

 

W tym roku do Sète przypłynie ponad 120 tradycyjnych jednostek, w tym replika żaglowca Ferdynanda Magellana – portugalska karaka Nao Victoria, hiszpański El Galeon i francuska fregata Hermione (replika XVIII-wiecznego okrętu generała La Fayette). Przy nabrzeżach starego portu ponownie zacumuje też Kruzensztern. Zobaczcie filmową zapowiedź najbliższej edycji Escale à Sète.

 

 

Krzysztof Romański

Zdjęcie w nagłówku: www.escaleasete.com
28.01.2018 r.

 

 

Tak wyglądały dotychczasowe edycje Escale à Sète:

 

Dodaj komentarz