Regatowe zwycięstwo rosyjskiego Mira

Rosyjski Mir wygrał pierwsze tegoroczne regaty dużych żaglowców. Trzymasztowa fregata triumfowała w The Liberty Tall Ships Regatta na trasie pomiędzy Francją i Holandią.

 

Po raz kolejny okazało się, że w morzu da się przewidzieć wszystko, oprócz pogody. Aura pokrzyżowała plany organizującemu regaty stowarzyszeniu Sail Training International. W tym wypadku nie chodziło jednak o sztorm, ale o brak wiatru. Na linii startu na wysokości Hawru, na której 16 czerwca zgromadziło się aż 15 jednostek klasy A oraz 3 klasy B, panowała kompletna flauta. Na gładkiej tafli morza – jak w lustrze – można było oglądać odbicia żaglowców. Postawione żagle zwisały nieruchomo z rej. W tej sytuacji zdecydowano o przesunięciu rozpoczęcia regat w czasie. Zastosowano też tzw. wirtualny start. Jednostki w ciągu 3-godzinnego okna musiały przejść wyznaczoną umownie linię i zgłosić rozpoczęcie ścigania.

 

Regaty trwały niewiele ponad 18 godzin. W południe 18 czerwca STI zamknęło wyścig, tak by żaglowce mogły na czas dopłynąć na zlot do Scheveningen (20-23 czerwca).

 

– Jesteśmy rozczarowani, że z powodu zbyt lekkich wiatrów trzeba było skrócić regaty. W tych warunkach jednak przepłynięcie każdej mili dla załóg wiązałoby się z ostrą walką – powiedział Robin Snouck Hurgronje, dyrektor regat.

 

W momencie zamykania trasy, najbliżej mety był holenderski Oosterschelde. Ostatecznie jednak, dzięki lepszemu przelicznikowi, zwycięstwo przypadło Mirowi. W klasie B przeliczniki nie miały żadnego wpływu na wynik. W chwili zamykania wyścigu bowiem w stawce pozostawał tylko jeden żaglowiec – holenderski J.R. Tolkien.

 

Bezwietrzny start regat / fot. Richard Sibley
Bezwietrzny start regat / fot. Richard Sibley

 

Poniżej ostateczna klasyfikacja The Liberty Tall Ships Regatta 2019:

Klasa A:

 1. Mir (Rosja)
 2. Oosterschelde (Holandia)
 3. Wylde Swan (Holandia)
 4. Cuauthemoc (Meksyk)
 5. Tenacious (Wielka Brytania)
 6. Europa (Holandia)
 7. Shabab Oman II (Oman)
 8. Mircea (Rumunia)
 9. Cisne Branco (Brazylia)

Wycofały się:

 • Belem (Francja)
 • Eagle (USA)
 • Loth Lorien (Holandia)
 • Morgenster (Holandia)
 • Shtandart (Rosja)

Nie wystartował:

 

Klasa B

Zwycięzca: J.R. Tolkien (Holandia)

Wycofały się:

 • Atyla (Vanuatu)
 • Etoile (Francja)

 

Motywem przewodnim The Liberty Tall Ships Regatta 2019 było upamiętnienie 75. rocznicy lądowania w Normandii. Szkoda, że w tak symbolicznym wydarzeniu nie wzięła udział żadna jednostka z Polski. Warto dodać, że Friendship Trophy, wyróżnienie przyznawane w głosowaniu kapitanów dla jednostki, która najbardziej przyczyniła się do budowania międzynarodowego porozumienia, powędrowało do fregaty Shabab Oman II.

 

Krzysztof Romański

23.06.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Valery Vasilevsky / STI

 

Zobaczcie fotoreację z regat The Liberty Tall Ships Regatta 2019:

Dodaj komentarz