Sedov znów będzie biały

Po 14 latach przerwy Sedov wraca do białej barwy kadłuba. Największy żaglowiec świata w nowej (starej) odsłonie będzie można oglądać już w tym sezonie. Także w Polsce!

 

W stoczni w miejscowości Svetly w Obwodzie Kaliningradzkim trwa remont największego żaglowca szkolnego świata. Zakres prac obejmuje m.in. piaskowanie i konserwację kadłuba, który zostanie pomalowany na biało. Armator jednostki – Bałtycka Akademia Rybołówstwa Morskiego – podjął decyzję o powrocie do barwy, z którą Sedov kojarzony był przez dziesięciolecia, od początku służby pod banderą Związku Radzieckiego, a potem Rosji. Powodem zmiany malowania miała być chęć odróżnienia od Kruzenshterna – drugiego czteromasztowego barku pod kuratelą kaliningradzkiej uczelni.

W 2021 roku Sedov będzie obchodził setne urodziny i chcemy, żeby na tę rocznicę wyglądał jak biały łabędź – tłumaczy profesor Władimir Wołkogon, rektor Kaliningradzkiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego.

 

Sedov malowany na biało
Sedov malowany na biało / fot. Anastazja Radûk

 

Warto przypomnieć, że czarną barwę kadłuba (z białym pasem wzdłuż linii pokładu i czerwienią pod linią wody) Sedov zyskał w 2005 roku, by zagrać rolę w filmie o katastrofie innego czteromasztowego barku – Pamira. Niemiecki żaglowiec był ostatnim windjammerem, który po II wojnie światowej kontynuował żeglugę towarową. 22 września 1957 roku zatonął na Oceanie Atlantyckim wioząc jęczmień z Buenos Aires do Hamburga. Podczas huraganu źle zamocowany ładunek przesunął się powodując najpierw przechył, a potem przewrócenie się statku do góry dnem. Z 86-osobowej załogi zdołano uratować tylko 6 osób. O tej tragedii opowiada film „Pamir – ostatni rejs” w reżyserii Kaspara Heidelbacha. Zdjęcia ze Sedovem w tytułowej roli nakręcono w Niemczech i na Wyspach Kanaryjskich.  Po ich zakończeniu Rosjanie postanowili pozostać przy czarnym malowaniu. Teraz, po ponad 14 latach, zaordynowano powrót do bieli. Poza tym stoczniowcy o niemal metr skrócą maszty Sedova, po to by żaglowiec wreszcie mógł wejść do macierzystego portu w Kaliningradzie. Do tej pory było nie było to niemożliwe, ponieważ topy zahaczyłby o linię wysokiego napięcia przebiegającą przez tor podejściowy.

 

Oto jak przebiegają prace w stoczni:

 

Rosyjski czteromasztowiec to największy żaglowiec szkolny świata. Wybudowano go w 1921 roku w stoczni Kruppa w Kilonii. Jako Magdalene Vinnen II pływał pod niemiecką banderą pełniąc rolę statku towarowego na południowoamerykańskiej trasie dookoła Hornu. Przewoził m.in. chilijską  saletrę, brytyjski węgiel oraz jęczmień. W 1936 roku zmienił armatora na Norddeutscher Lloyd, co wiązało się też z nową nazwą – Kommodore Johnsen i nową trasą – po zboże do Australii. Ostatnia przedwojenna podróż z Antypodów do Irlandii w 1939 roku trwała 107 dni.

 

Po II wojnie światowej statek najpierw na krótko trafił w ręce Brytyjczyków, a potem przekazano go Związkowi Radzieckiemu jako zadośćuczynienie za straty wojenne. Nazwany na cześć rosyjskiego podróżnika i badacza polarnego – Gieorgija Sedova – żaglowiec przez niemal 8 lat był remontowany. Do regularnej żeglugi wszedł dopiero w 1957 roku. Do 1966 roku jednostka wykorzystywana była głównie do celów naukowych – przeprowadziła szereg badań oceanograficznych. Regularnym uczestnikiem regat i zlotów żaglowców stała się dopiero w latach 80.

 

Barwa kadłuba zmienia się na białą
Barwa kadłuba zmienia się na białą / fot. Anastazja Radûk

 

W latach 2012-13 Sedov po raz pierwszy odbył okołoziemski rejs. Wyprawa rozpoczęła i zakończyła się w St. Petersburgu, a na trasie statku znalazły się aż 32 porty. Kolejną pętlę wokół globu statek ma odbyć w przyszłym roku, o czym pisaliśmy tutaj. W 2017 roku żaglowiec zmienił port macierzysty. Położony na dalekiej północy Murmańsk został zastąpiony przez bałtycki Kaliningrad.

 

Tegoroczny sezon szkoleniowy Sedov rozpocznie w maju. Pierwszym portem, który odwiedzi będzie Gdynia (postój między 2 i 4 maja). Na jedną dobę przypłynie też do Świnoujścia (18-19 maja). Żaglowiec w tym roku zrezygnował z udziału w regatach The Tall Ships Races, ale będzie go można oglądać podczas zlotów żaglowców: Armada w Rouen, Baltic Sail w Kłajpedzie oraz Hanse Sail w Rostoku.

Oto pełna lista odwiedzanych w 2019 roku portów:

 1. Gdynia, 2-4 maja
 2. Hamburg, 10-12 maja
 3. Świnoujście, 18-19 maja
 4. Hamburg, 1-2 czerwca
 5. Rouen, 6-16 czerwca
 6. Bordeaux, 20-23 czerwca
 7. Bałtyjsk, 7 lipca
 8. Raahe (Finlandia), 12-14 lipca
 9. Kłajpedia, 21-24 lipca
 10. Rostock, 9-11 sierpnia
 11. Kaliningrad, 14 sierpnia

Krzysztof Romański

6.01.2019 r.
Fotografia w nagłówku: Wikipedia

Dodaj komentarz