Tarangini wraca do Europy

Indyjski bark INS Tarangini po 3 latach wraca na stary kontynent. Żaglowiec weźmie udział w tegorocznym The Tall Ships Races.

 

Tarangini to trzymasztowa jednostka szkolna indyjskiej marynarki wojennej. Zwodowano ją 1 grudnia 1995 roku w stoczni w Goa. Do służby weszła niemal dwa lata później. Projekt powstał na desce kreślarskiej brytyjskiego inżyniera Colina Mudie, tego samego, który dekadę wcześniej zaprojektował Lorda Nelsona. Zresztą, obie jednostki można uznać za bliźniacze, ponieważ mają identyczne kształty kadłubów i niemal tę samą długość (54 metry).

 

Tarangini / www.freehdw.com

 

Tarangini jako pierwsza jednostka pod indyjską banderą opłynął świat. Okołoziemski rejs pod hasłem „budowania pomostów przyjaźni” odbył się w latach 2003-04. Trwał 15 miesięcy. W tym czasie bark pokonał dystans 33 tysięcy mil morskich, zawijając do 37 portów w 18 krajach, m.in.: w Egipcie, Grecji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Panamie, Australii czy Indonezji. W 2008 roku wziął udział w ekspedycji śladami staroindyjskiej dynastii Ćolów, dopływając do historycznych granic imperium tworzonego przez nich od III wieku p.n.e. Podczas trzymiesięcznej wyprawy żaglowiec odwiedził Dżakartę, Singapur i Phuket.

 

Tarangini w towarzystwie Young Endeavor podczas The Tall Ships Races 2015 / fot. Tor Erik Schroder / Tall Ships Races Kristiansand

 

W 2005 roku Tarangini zadebiutował w The Tall Ships Races (na trasie Waterford-Cherbourg-Newcastle-Fredrikstad), w których ponownie wziął udział dopiero po 10 latach. Na szczęście teraz na swój powrót na europejskie wody nie kazał czekać aż tak długo. Latem odwiedzi Sunderland (11-14 lipca), skąd w pierwszym etapie regatowym wyruszy do Esbjergu (18-21 lipca). Potem zawinie jeszcze do Stavanger (26-29 lipca) i Harlingen w Holandii (3-6 sierpnia).

 

Sudarshini pod pełnymi żaglami / www.conflictshooting.blogspot.com

 

Tarangini okazał się na tyle udaną jednostką, że władze Indii zdecydowały się na budowę kolejnego żaglowca według tego samego projektu. Bliźniaczy bark zszedł na wodę w 2011 roku, także w stoczni w Goa. Nadano mu imię Sudarshini, w nawiązaniu do młodszej przyrodniej siostry Buddy. W służbie od 2012 roku, żaglowiec jeszcze nigdy nie miał okazji przypłynąć do Europy. Portem macierzystym obu jednostek jest miasto Koczin.

 

Krzysztof Romański

29.03.2018 r.
Zdjęcie w nagłówku: www.asian-voice.com

Dodaj komentarz