fot. Krzysztof Romański

Zmiany na trasie Daru Młodzieży. Świnoujście zamiast Szczecina

Nie w Szczecinie, jak wcześniej zapowiadano, ale w Świnoujściu zacumuje Dar Młodzieży. Żaglowiec spodziewany jest w porcie wieczorem 29 czerwca.

 

Biała fregata miała odwiedzić Szczecin pierwszy raz od ponad roku. Przed 12 miesiącami popłynęła do stolicy województwa zachodniopomorskiego z okazji Światowych Dnia Morza. Przy nabrzeżu Bułgarskim na Łasztowni spędziła 3 dni – od 12 do 15 czerwca 2018 roku. Była to wizyta w ramach Rejsu Niepodległości. Awizowane na 29-30 czerwca br. zawinięcie miało być pierwszym po zakończeniu okołoziemskiej wyprawy przywitaniem się z mieszkańcami Szczecina. Niestety, jak poinformowano nas w Dziale Armatorskim Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, z uwagi na napięty terminarz przed regatami The Tall Ships Races (rozpoczynają się 3 lipca w Aalborgu), żaglowiec zatrzyma się w Świnoujściu. Pobyt będzie miał charakter roboczy. Potrwa niecałą dobę. W tym czasie odbędzie się częściowa wymiana załogi.

 

Nie jest to jedyna zmiana w tegorocznym terminarzu Daru Młodzieży. Wcześniej fregata zamiast na zlot The Liberty tall Ships Regatta do Scheveningen, popłynęła z kurtuazyjną wizytą do Calais. Pozostałe przystanki na trasie pozostają bez zmian: Aalborg (3-6 lipca), Fredrikstad (11-14 lipca), Aarhus (1-4 sierpnia). Powrót do Gdyni zaplanowany jest na 7 sierpnia.

 

Krzysztof Romański

26.06.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz