Szkuner Zawisza Czarny na tle Gdyni

Zostań Zawiszakiem. Na 2 godziny

Taka okazja nie zdarza się często. 19 maja każdy będzie mógł stać się członkiem załogi Zawiszy Czarnego. Na 2 godziny.

 

W sobotę, 19 maja, punktualnie o godzinie 14., legendarny harcerski szkuner odbije od nabrzeża Prezydenta w Gdyni. Wyruszy w krótki Rejs Zatokowy, podczas którego początkujący żeglarze będą mieli okazję posmakować życia na żaglowcu. Uczestnicy pod opieką oficerów wezmą aktywny udział w manewrach portowych i obsłudze żagli.

– Rejs Zatokowy jest dla każdego, kto chce zobaczyć, jak żegluje się na Zawiszy Czarnym, dla tych, którzy chcą zobaczyć panoramę Gdyni od strony zatoki, ale też dla tych, którzy myślą o popłynięciu w dłuższy rejs, ale nie są do tego jeszcze przekonani. Popłynąć może każda osoba, która ukończyła 15 lat – mówi harcmistrz Rafał Klepacz z Centrum Wychowania Morskiego ZHP, które jest armatorem jednostki.

Koszt rejsu to 50 złotych. Zapisać można się tutaj.

 

 

Zawisza Czarny to trzymasztowy szkuner o długości całkowitej 42,7 m. Zbudowano go w 1952 roku jako lugrotrawler pod nazwą Cietrzew. W 1961 roku przebudowana na żaglowiec jednostka weszła do służby jako statek szklony Związku Harcerstwa Polskiego – następca przedwojennego, drewnianego Zawiszy. Przez ponad 55 lat wychowało się na nim wiele pokoleń żeglarzy. W swej bogatej historii brał wielokrotnie udział w zlotach żaglowców, dwukrotnie odwiedził Stany Zjednoczone w tym Wielkie Jeziora Amerykańskie, opłynął dookoła kulę ziemską (w 1990 roku) oraz dwukrotnie przylądek Horn. W ostatnich latach pływa głównie po Bałtyku i Morzu Północnym. Dużym echem odbiły się m.in. rejsy z osobami niewidomymi z cyklu „Zobaczyć Morze” i tzw. „Onkorejsy”, których załogę tworzyły kobiety stawiające czoła nowotworom. Długą tradycję mają także harcerskie wyprawy w ramach akcji Betlejemskie Światło Pokoju.

 

Krzysztof Romański

16.05.2018 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz