Największy żaglowiec świata zwodowany

To będzie największy żaglowiec świata! W chorwackiej stoczni Brodosplit zwodowano kadłub pięciomasztowego barku Flying Clipper. W projektowaniu giganta brał udział inżynier Zygmunt Choreń – „ojciec żaglowców” z Gdańska.

 

Ogromny stalowy kadłub spłynął na wodę w Splicie 10 czerwca, chwilę po godzinie 15, czemu przyglądało się kilka tysięcy osób. W rolę matki chrzestnej wcieliła się żona armatora, Anna Krafft, która rozbijając butelkę szampana o burtę, dała sygnał do rozpoczęcia wodowania. Nie było wielkiego plusku, jak przy wodowaniach bocznych. Flying Clipper bez najmniejszych kłopotów, dostojnie zsunął się z pochylni, przy akompaniamencie syren okolicznych jednostek.

 

Wodowanie Flying Clippera w Splicie. / fot. Skveranka Brodosplit

 

Statek powstaje na zamówienie armatora żaglowców wycieczkowych – firmy Star Clippers, założonej przez Szweda Mikaela Kraffta w 1989 roku. W jego flocie pływają trzy jednostki: zbudowany w Gdańsku, flagowy Royal Clipper, oraz bliźniacze Star Clipper i Star Flyer. Budowana jednostka będzie „czwartym do brydża” w tym znakomitym gronie. Do służby ma wejść w przyszłym roku. W projektowaniu żaglowca brał udział słynny polski inżynier Zygmunt Choreń, którego dziełem są, m.in. Dar Młodzieży, Fryderyk Chopin, Pogoria, czy wspomniany Royal Clipper.

 

Tak pod żaglami będzie wyglądał Flying Clipper / mat. prasowe

 

Projekt Flying Clippera powstał na bazie planów słynnego francuskiego windjammera France II z 1911 roku. O wiernej replice jednak nie może być mowy – jego długość całkowita to 162,22 metra, czyli 20 metrów więcej od pierwowzoru. Taki sam za to będzie takielunek. Na pięciu masztach zawisną żagle o łącznej powierzchni 6347 metrów kwadratowych. Dzięki temu, jednostka bez trudu ma osiągać prędkość 16 węzłów, a bardziej optymistyczne prognozy projektantów mówią nawet o 20 węzłach. Oczywiście tylko przy sprzyjających wiatrach i w sytuacji, gdy załoga będzie już dobrze zaznajomiona ze statkiem.

 

Nowy żaglowiec nawiązuje do słynnego France II – towarowego żaglowca, który wszedł na mieliznę w pobliżu Nowej Kaledonii w 1922 roku.

 

Na pięciu pokładach wycieczkowca zaplanowano 150 kabin pasażerskich i 74 kabiny dla załogi. Luksusowe wnętrza jednostki mają nawiązywać do klimatu tradycyjnych żaglowców. Łącznie w rejs statek zabierze 450 osób, z czego 300 to pasażerowie, którzy do dyspozycji będą mieli bary, baseny (jeden z wodą morską – do nurkowania), obszerną bibliotekę, salony piękności, restauracje. Na długiej liście dostępnych rozrywek znajdzie się też stawianie żagli. Jeśli któryś z pasażerów poczuje ochotę, by spróbować swoich sił w tej czynności, po odpowiednim przeszkoleniu będzie mógł to zrobić. Szczególną atrakcją ma być specjalna platforma na rufie, otwierana i opuszczana do poziomu wody podczas postoju statku na kotwicy.

 

Zobacz wideo z ceremonii wodowania:

 

Ci, którzy zdecydują się na podróż Flying Clipperem, w każdej chwili będą mogli tym pochwalić krewnym i znajomym z portali społecznościowych. Cały statek zostanie bowiem objęty sygnałem bezprzewodowego internetu. Ponadto, zostanie wyposażony w system bezpiecznego powrotu do portu (Safe Return to Port), który w dużym uproszczeniu polega na zdublowaniu wszystkich kluczowych urządzeń. W efekcie, jednostka będzie miała dwie niezależne od siebie maszynownie, tak żeby w razie uszkodzenia jednej, można było pokonać dystans do 2000 mil morskich. Na pokładzie znajdzie się 8 tratw ratunkowych, 4 łodzie sportowe, 2 małe łodzie i 4 szalupy. Te ostatnie będą również wykorzystywane do transportu pasażerów na brzeg, gdy w odwiedzanych okolicach nie będzie odpowiednio dużego portu.

 

Statek przystosowany jest do żeglugi na wszystkich akwenach, nawet arktycznych. Najczęściej ma jednak pływać po ciepłych wodach – po Morzu Śródziemnym i na Karaibach. Podobnie jak pozostałe jednostki z floty Star Clippers, Flying Clipper podniesie banderę Malty. Do eksploatacji wejdzie w 2018 roku.

 

Krzysztof Romański

10.06.2017 r.

Zobacz fotorelację z budowy i wodowania Flying Clippera:

 

Jedna myśl na temat “Największy żaglowiec świata zwodowany

Dodaj komentarz