To był największy tegoroczny zlot żaglowców na świecie. Przez 10 dni ponad 40 jednostek cumowało na Sekwanie w Rouen. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z Armady 2023.
Krzysztof Romański, 19.06.2023 r.
W trudnych czasach organizatorom udało się utrzymać rozmach Armady. Nabrzeża Sekwany (Rouen oddalone jest od morza mniej więcej tak, jak Szczecin) wypełniły się czterema dziesiątkami żaglowców, a miasto przeżyło prawdziwy najazd turystów. Do tegorocznych żaglowcowych gwiazd należały jednostki z innych kontynentów. Po raz pierwszy w Europie pokazał się indonezyjski bark Bima Suci. To imponujący trzymasztowiec o długości 111,2 metrów, wybudowany w Hiszpanii w 2017 roku. Furorę robiła żywiołowa orkiestra i tancerze w tradycyjnych indonezyjskich strojach. Jak zwykle w szwach pękały pokłady latynoskich okrętów: meksykańskiego Cuauhtemoca i urugwajskiego Capitana Mirandy. Polskim jedynakiem na zlocie był Dar Młodzieży, który specjalnie na to wydarzenie zaprezentował iluminację – sznur świateł rozciągnięty był od bukszprytu przez topy masztów aż do flagsztoku.
W Armadzie wzięły udział wszystkie najważniejsze żaglowce z Francji – przepiękny bark Belem, obchodzący w tym roku stulecie, znany z wizyt w Polsce, Le Marite, Le Francais (czyli były brytyjski Kaskelot), szkolne bliźniaki marynarki wojennej – Belle Poule i Etoile oraz replika korsarskiej fregaty z połowy XVIII wieku Etoile du Roy z Saint Malo.
Z innych interesujących żaglowców, trzeba odnotować obecność portugalskiej Santa Marii Manueli, norweskiego barku Statsraad Lehmkuhl, opromienionego zakończoną w kwietniu pierwszą podróżą dookoła świata, Atyli, która po latach powróciła do hiszpańskiej bandery, i… rosyjskiego Shtandarta, dla którego zrobiono wyjątek. Fregata co prawda nosi banderę Rosji, jednak z władzą w Moskwie od lat ma na pieńku.
Ciekawostką była wizyta wybudowanego w ubiegłym roku w Szczecinie statku Canopee, który przetransportuje do kosmodromu w Gujanie Francuskiej rakietę Ariane 6. Obecność jednostki była w pełni uzasadniona – technicznie to także żaglowiec, ma bowiem napęd pomocniczy w postaci żaglopłatów. Stałymi punktami zlotu były oczywiście pokazy fajerwerków, defilada załóg ulicami miasta i koncerty muzyczne.
Poprzednia edycja Armady odbyła się w 2019 roku, jeszcze w czasach przedcovidowych. Impreza organizowana jest od 1989 roku, raz na 4-5 lat (chociaż zdarzały się także 6-letnie interwały).
Krzysztof Romański
19.06.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Blas Garcia Photography