Tym, którzy chcą, aby żaglowce towarzyszyły im każdego dnia 2022 roku, polecamy wyjątkowy kalendarz „Żaglowce / Tall Ships 2022″ ze zdjęciami wykonanymi przez naszego redaktora Krzysztofa Romańskiego.
red, 19.10.2021 r.
Kalendarz można kupować poprzez serwis Allegro – tutaj albo OLX – tutaj.
Jest naprawdę duży, elegancki i miły w dotyku. Mowa oczywiście o najnowszym kalendarzu z żaglowcami z Polski i świata. Ogromny rozmiar 60 cm x 40 cm zapewnia doskonałą ekspozycję zdjęć, które wydrukowano na 13 kartach kredowego papieru o gramaturze 200 g. Kalendarz posiada białą spiralę z zawieszką i kartonowe plecki. Pakowany jest w białą, tekturową kopertę. To tyle, jeśli chodzi o parametry techniczne. A jakie jednostki można zobaczyć w poszczególnych miesiącach? Zacznijmy od okładki.
Na „jedynce” znalazło się zdjęcie Daru Młodzieży na tle macierzystego portu – Gdyni. Doskonale widać panoramę miasta, nad którą górują wieżowce Sea Towers. Nie to jednak w zdjęciu jest najważniejsze. Wzrok przyciąga majestatyczna sylwetka białej fregaty pod żaglami.
STYCZEŃ
– Na dobry początek roku wybrałem zdjęcie francuskiej barkentyny Le Marité biorącej kurs na szerokie wody po wyjściu z Gdyni. To był piątek 28 września 2018 roku. Słoneczna, niemal bezwietrzna aura poranka zdopingowała francuską załogę do zaprezentowania nielicznym obserwatorom na molo Południowym czegoś specjalnego. Jeszcze przy nabrzeżu na maszty powędrowały żagle, a statek niespiesznie skierował się najpierw na środek basenu, potem zrobił zwrot i chwilę później już mijał główki portu – opowiada Krzysztof Romański.
LUTY
Podczas parady żaglowców na zakończenie zlotu The Tall Ships Races 2018 w Stavanger w Norwegii szyki kapitanom pokrzyzował silny wiatr. Wydawało się, że na wąskim akwenie, przy dużym zagęszczeniu, nikt nie zdecyduje się pokazać pod pełnymi żaglami. A jednak. Kapitan holenderskiego barku europa Klaas Gaastra nie poszedł na kompromis. Doskonale zna swój fach i statek, ufa swojej załodze, więc na maszty powędrowały niemal wszystkie żagle, a wiekowa jednostka sunęła po tafli fiordu z gracją baletnicy.
MARZEC
Wenezuelski bark Simon Bolivar uchwycony na tle wstającego zza horyzontu słońca. Okręt stał wówczas na kotwicy na podejściu do Buenos Aires, w którym miał się odbyć zlot Velas Latinoamerica 2018.
KWIECIEŃ
Nieczęsto udaje się „upolować” Zawiszę Czarnego pod pełnymi żaglami – łącznie z bryfokiem. W lipcu 2021 roku, gdzieś w okolicy Helu, przy pełnym słońcu i lekkim wietrze, na postawienie całego zestawu zdecydował się kapitan Waldemar Mieczkowski i jego załoga. Widok, że palce lizac!
MAJ
Ta budowla za rufą Cuauhtemoca to latarnia morska w Montevideo. Meksykański bark, jak zawsze podczas parady, nosi pod gaflem ogromną banderę. Zdjęcie zostało zrobione w miejscu, gdzie brunatne wody najszerszej rzeki świata – Rio de la Plata – mieszają się ze słonym Atlantykiem. Stąd charakterystyczna barwa.
CZERWIEC
To był jeden z ostatnich rejsów Pogorii na Morzu Tyrreńskim. W styczniu 2020 roku jeszcze nic nie zapowiadało sztormu, jaki nadciągał nad świat. Gdyńska barkentyna cieszyła się słońcem, wiatrem i pomrukującym co chwila wulkanem Stromboli.
LIPIEC
Widać podobieństwo do Daru Pomorza? Z tej perspektywy norweski bark Statstraad Lehmkuhl jest niemal identyczny jak nasza muzealna biała fregata. Fotografia została wykonana podczas parady w macierzystym dla największego żaglowca Norwegii porcie – Bergen.
SIERPIEŃ
To się nazywa być we właściwym miejscu we właściwym czasie. Zdjęcie zostało zrobione ze szczytu skalistego fiordu, pod którym przepływał akurat holenderski szkuner urejony Wylde Swan.
Piękna aura towarzyszyła początkowi regat The Tall Ships Races 2009. W popołudniowym słońcu doskonale zaprezentował się norweski Christian Radich.
PAŹDZIERNIK
Fryderyk Chopin na starcie Regat Bałtyckich 2021 w Kłajpedzie. Chwilę potem bryg pod komendą kapitana Bartłomieja Skwary był malutkim, znikającym punktem na horyzoncie.
LISTOPAD
Typowe, burzliwe oblicze Morza Północnego. Po falach z gracją sunie amerykański bark szkolny Eagle. Żaglowiec do Europy przypływa raz na kilka lat.
GRUDZIEŃ
W grudniu 2022 roku posiadacze kalendarza będą mogli poczuć świąteczny klimat patrząc na nocną iluminację chilijskiej barkentyny Esmeralda, uchwyconej podczas postoju w Buenos Aires.
Wydanie jest limitowane. Cena 78 zł plus koszty przesyłki.
Kalendarz można kupować poprzez serwis Allegro – tutaj albo OLX – tutaj.