To nie ma być kolejne darmowe szkolenie czy kurs. Tu nie będą wypłacane żadne pieniądze. Stypendium Morskie to długofalowy projekt, w ramach którego kilka młodych osób rocznie ma szansę zdobyć wiedzę i praktyczne doświadczenie żeglarskie.
Stypendium Morskie to wspólne przedsięwzięcie Domu Armatorskiego POLsail (w którego flocie pływają m.in. żaglowce Baltic Beauty i Baltic Star) oraz stowarzyszenia Bractwo Morza. Grupą docelową projektu jest młodzież w wieku 15-24 lat. Stypendyści nie będą otrzymywali gratyfikacji pieniężnych, jak w tradycyjnych programach stypendialnych. Kapitałem, do którego uzyskają bezpłatnie dostęp będzie wiedza i praktyka.
– Marzy mi się prawdziwe żeglarskie szkolenie. Nie dla wskaźników ilościowych, nie dla chwalenia się zasięgiem, ale dla umiejętności. Nasi wychowankowie zostaną wyposażeni w szeroką wiedzą żeglarską, szkutniczą i takielarską. Będą świadomymi zagrożeń na morzu, szanującymi tradycję i ceremoniał żeglarzami. To nie będzie kurs, ale proces. Profesjonalny, bo prowadzony w sposób autorski przez praktyków-zawodowców. Wieloletni, bo na szybkim kursie na stopień nauczyć się można niewiele. Oparty na dużej ilości pływania, również samodzielnego. Każdy, kto ukończy nasz cykl szkoleniowy, poradzi sobie z egzaminem na dowolny patent – opowiada Robert Smagoń, pomysłodawca Stypendium Morskiego.
Zajęcia rozpoczną się jeszcze w tym roku. Część praktyczna odbywać się będzie w Przystani Cesarskiej lub w Marinie w Gdańsku na niewielkim jachcie „Sztorman”. W ramach zajęć stypendyści będą mieli także okazję nauczyć się bieżących prac konserwatorskich, takielunkowych czy szkutniczych. Dowiedzą się sporo o nawigacji i meteorologii. Wszystko pod okiem praktyków żeglarstwa z wieloletnim doświadczeniem. Spotkania związane z pracami ręcznymi planowane są w cyklu tygodniowym – w każdą sobotę. Wykłady teoretyczne mają się odbywać co 2 tygodnie. Począwszy od wiosny największy nacisk zostanie położony na zajęcia na wodzie. Nie tylko na „Sztormanie”, ale też „Baltic Star” i „Baltic Beauty”.
Zgłoszenia do projektu można przesyłać do 11 listopada br włącznie na adres: bractwomorza@gmail.com. Mail z aplikacją musi zawierać list motywacyjny.