Fregata Pallada

Pallada powróciła z podróży dookoła świata

Rosyjski bliźniak Daru Młodzieży – fregata Pallada – 3 czerwca wrócił do macierzystego portu we Władywostoku po trwającym 216 dni okołoziemskim rejsie.

 

Wyprawa była częścią ekspedycji Russian Sails 2020, w ramach której trzy rosyjskie żaglowce – oprócz Pallady jeszcze Sedov i Kruznsztern –  spotkały się w lutym na wodach południowego Atlantyku, by uświetnić 200-lecie odkrycia Antarktydy. Po dwudniowych towarzyskich regatach na odcinku 200 mil (o czym pisaliśmy tutaj), Kruzensztern pożeglował z powrotem do Europy, natomiast Sedov i Pallada wspólnie wzięły kurs na Przylądek Dobrej Nadziei i dalej przez Ocean Indyjski do Singapuru i Władywostoku. Niestety, pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do zmiany planów i rezygnacji z zawinięcia do kilku portów po drodze (m.in. Port Louis oraz Nagasaki).

 

Pallada rozpoczęła rejs dookoła świata 1 listopada 2019 roku we Władywostoku. W trakcie podróży fregata pokonała dystans 26244 mil morskich i dwukrotnie przekroczyła równik. Na trasie wyprawy odwiedziła następujące porty: Apia (Samoa), Papeete (Tahiti), Valparaiso (Chile), Ushuaia (Argentyna), Kapsztad (RPA) oraz Singapur.

 

Fregata Pallada
Fregata Pallada / fot. Russian Sails 2020

 

Armatorem jednostki jest Dalekowschodni Uniwersytet Techniczny Uniwersytet Rybołówstwa we Władywostoku. Fregata powstała w 1989 roku w Gdańsku jako piąta z serii, którą zapoczątkował Dar Młodzieży. Projektantem statku, który podniósł banderę 4 lipca 1989 roku, jest inżynier Zygmunt Choreń. Dla Pallady był to drugi rejs dookoła świata. Pierwszy odbyła w latach 2007-2008. Żaglowiec przepłynął wówczas dystans 34956 mil morskich, zawijając do 20 portów w 19 krajach.

 

Spotkanie Kruzneszterna, Sedova i Pallady na południowym Atlantyku / fot. Russian Sails 2020
Spotkanie Kruzneszterna, Sedova i Pallady na południowym Atlantyku / fot. Russian Sails 2020

 

Razem z Palladą do Władywostoku wszedł Sedov, który do zamknięcia swojej okołoziemskiej pętli ma jeszcze tysiące mil. Wiadomo już, że z powodu pandemii będzie musiał do minimum ograniczyć wejścia do portów (według planu bark miał odwiedzić m.in. Meksyk, Peru, Panamę, Kubę, Hiszpanię, Portugalię, Francję i Polskę). W macierzystym Kaliningradzie Sedov spodziewany jest dwa miesiące szybciej niż zakładano – bo już w październiku.

 

Krzysztof Romański

7.06.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Russian Sails 2020

Dodaj komentarz