Mayflower wodowanie

Słynny amerykański żaglowiec Mayflower znowu na wodzie

W Mystic w stanie Connecticut zwodowano wyremontowaną replikę żaglowca Mayflower, na którym w 1620 roku do Ameryki przybyli angielscy osadnicy.

Mayflower to jeden z najważniejszych statków w historii Ameryki. W XVII wieku na pokładzie tej jednostki do Nowego Świata przypłynęli purytańscy osadnicy. Do historii przeszli jako „pielgrzymi” (Pilgrims). Założyli na amerykańskiej ziemi osadę o nazwie Plymouth. Takiej samej, jak port w Anglii, z którego wyruszali.

 

Mayflower był typową na swoje czasy galeonem handlowym. Miał około 30 metrów długości, trzy maszty i sporą ładowność. Jego kapitanem i właścicielem był angielski kupiec Christopher Jones, który nabył żaglowiec w 1608 roku. Podczas jednej z pierwszych podróży – do Norwegii – Mayflower na Morzu Północnym zaczął przeciekać. By ratować statek załoga zmuszona była wyrzucić część przewożonego drewna za burtę. Udało się uniknąć najgorszego, ale kapitan już nigdy nie zdecydował się na rejs po Morzu Północnym. Zamiast tego, skupił się na żegludze między Francją, Hiszpanią i Anglią. Przewoził trunki – głównie wina, koniaki, choć też ocet i oliwę.

 

Ceremonia wodowania Mayflowera II / fot. Mystic Seaport Museum
Ceremonia wodowania Mayflowera II / fot. Mystic Seaport Museum

 

W 1620 roku do kapitana Mayflowera zwróciła się grupa purytan, którzy ze względów religijnych musieli opuścić Europę. 16 września przeładowany i zatłoczony statek wyruszył z Plymouth i obrał kurs na Nowy Świat. Na jego pokładzie w podróż wypłynęło 102 pielgrzymów (w tym 3 ciężarne kobiety) i 37 członków załogi. Pierwsza część rejsu przebiegała gładko – przy pomyślnych wiatrach i słonecznej pogodzie. Na środku Atlantyku aura się odmieniła. Statek w sztormie stracił maszt i zaczął przeciekać. Zanim dotarł do Ameryki, 2 osoby zmarły, a większość musiała zmagać się z chorobami. Wreszcie, po 66 dniach podróży, załoga dostrzegła ląd. 21 listopada 1620 roku statek rzucił kotwicę w zatoce niedaleko przylądka Cape Cod.

 

MAYFLOWER II Launch

Mystic Seaport Museum and Plimoth Plantation proudly launched MAYFLOWER II on September 7, 2019. This is the first time the ship has been afloat in nearly 3 years after a comprehensive restoration in the Mystic Museum’s Henry B. duPont Preservation Shipyard. MAYFLOWER II will remain in Mystic until next spring when she will head to Boston May 14-19, 2020, for Mayflower Sails 2020, a free maritime festival at the Charlestown Navy Yard (details at www.mayflowersails2020.com), followed by her long-awaited homecoming to Plymouth, Massachusetts on May 21, 2020.

Opublikowany przez Mystic Seaport Museum Poniedziałek, 9 września 2019

 

 

W 1956 roku w brytyjskim Devon zbudowano replikę Mayflowera, który podarowano Amerykanom w podziękowaniu za wsparcie udzielone podczas II wojny światowej. Przez ostatnie 3 lata żaglowiec przechodził gruntowny remont w największym amerykańskim muzeum morskim – Mystic Seaport Museum. Odrestaurowany kadłub zwodowano 7 września. Żaglowiec został ponownie ochrzczony – wodą pobraną we wszystkich 50 stanach USA oraz w angielskim Plymouth i holenderskiej Lejdzie – mieście, w którym purytanie spędzili dekadę zanim ruszyli szukać szczęścia za oceanem. W ceremonii brało udział kilkaset osób, setki łodzi i jachtów, a muzyczną oprawę zapewniła orkiestra Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych, która odegrała m.in. hymny USA i Wielkiej Brytanii.

 

W maju 2020 roku Mayflower II odbędzie symboliczną podróż przez Atlantyk do Plymouth w Anglii i z powrotem. Rejs ma upamiętniać 400. rocznicę wyprawy pielgrzymów.

 

Krzysztof Romański

13.09.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Mystic Seaport Museum

 

Zobacz fotorelację z wodowania Mayflower II:

Dodaj komentarz