Remont Daru Młodzieży. Biała fregata w suchym doku stoczni Nauta w Gdyni

Remont Daru Młodzieży

Przygotowujący się do rejsu dookoła świata Dar Młodzieży przechodzi remont potwierdzający klasę w gdyńskiej stoczni Nauta. Pobyt w suchym doku potrwa do połowy stycznia 2018 roku.

W ramach prowadzonych prac dokładnie oczyszczona zostanie część podwodna jednostki, którą później pokryją dwie warstwy specjalnej, antyporostowej farby. Sprawdzone i wymienione będą elementy ochrony anodowej kadłuba. Stoczniowcy zdemontują, oczyszczą i zakonserwują śrubę, jej wał oraz trzon steru. Rozbiorą i dokładnie sprawdzą też jeden z silników głównych, któremu kończy się resurs. Na pokładzie na wymianę czekają elementy poszycia nadbudówek i międzypokładów, a na masztach konserwację przejdą elementy olinowania stałego, jak również bejfuty, czyli przegubowe mocowania rej do masztów.

 

Dokowanie Daru Młodzieży w stoczni Nauta w Gdyni
Dokowanie Daru Młodzieży w stoczni Nauta w Gdyni / fot. Jerzy Boj

 

Szczegółowy przegląd przejdą zbiorniki paliwa i wody słodkiej oraz urządzenia pokładowe: kluzy, kabestany, łańcuchy i windy. Na ekologiczne, biodegradowalne, wymienione zostaną stosowane na statku oleje. Ponadto, żaglowiec wzbogaci się o nowe, spełniające najbardziej rygorystyczne wymogi przepisów ochrony środowiska, systemy oczyszczania ścieków. Dzięki temu bez przeszkód będzie mógł zawinąć do portów Ameryki Północnej, w których obowiązują podwyższone normy w tym zakresie. Nad całością prac remontowych nadzór pełni Polski Rejestr Statków.

 

Tak jak informowaliśmy już w październiku, Dar Młodzieży w maju 2018 roku wyruszy w podróż dookoła świata. Wyprawa pod nazwą Rejs Niepodległości rozpocznie i zakończy się w Gdyni. Potrwa 10 miesięcy. W tym czasie „biała fregata” odwiedzi Lizbonę, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Hong Kong, Szanghaj, Osakę, Vancouver, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Nowy Jork i Hortę na Azorach.

 

Zdjęcie zrobiono chwilę po usunięciu wody z suchego doku. Widać, jak porośnięta jest część podwodna jednostki
Zdjęcie zrobiono chwilę po usunięciu wody z suchego doku. Widać, jak porośnięta jest część podwodna jednostki / fot. Jerzy Boj

 

Punktem kulminacyjnym podróży będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w styczniu 2019 roku. – Daru Młodzieży nie może zabraknąć w Panamie na święcie młodzieży z całego świata. Mamy ogromną nadzieję, że uda się zorganizować wizytę Papieża Franciszka na pokładzie naszej fregaty – mówi kapitan Henryk Śniegocki, prorektor Akademii Morskiej w Gdyni, armatora jednostki.

Krzysztof Romański

20.12.2017 r.
zdjęcie w nagłówku: Jerzy Boj

 

Zobacz galerię zdjęć Jerzego Boja z dokowania Daru Młodzieży w gdyńskiej stoczni Nauta.

 

Dodaj komentarz