Velas Latinoamerica

Gdzie spotkamy żaglowce? Oto najważniejsze imprezy 2018 roku

Czym będzie żył świat wielkich żaglowców w 2018 roku? Dokąd pożegluje flota The Tall Ships Races? Gdzie zobaczymy najwięcej jednostek? Zapraszamy na przegląd najciekawszych wydarzeń najbliższych 12 miesięcy.

 

Impreza roku w Ameryce

Szczeciński finał The Tall Ships Races przeszedł do historii jako jeden z najefektowniejszych. Na kolejną taką imprezę w Polsce przyjdzie nam poczekać kilka lat. Życie w świecie żaglowców płynie jednak dalej. Jakie wydarzenie budzi najwięcej emocji w 2018 roku? Wbrew pozorom, nie jest to kolejna edycja „tolszipów”. Najważniejsza impreza tego sezonu rozegra się poza Europą. Będzie to spotkanie wielkich żaglowców, które w ramach Velas Latinoamerica 2018 opłyną Amerykę Południową (po drodze przejdą przylądek Horn) i Karaiby, a na finał zawiną do Meksyku. Między 25 marca i 2 września odwiedzą 17 portów w 12 krajach. Wśród najważniejszych są: Rio de Janeiro, Montevideo, Buenos Aires, Callao, Santo Domingo i Veracruz. Na liście uczestniczących jednostek są wszystkie żaglowce szkolne Ameryki Południowej i Środkowej, na czele z peruwiańskim Union, chilijską Esmeraldą i kolumbijską Glorią. Nie zabraknie doskonale znanych w Polsce – meksykańskiego Cuauthemoca i brazylijskiego Cisne Branco. Europę reprezentować będą: hiszpański 4-masztowiec Juan Sebastian de Elcano i portugalski bark Sagres. Niewiele brakowało, by w imprezie udział wzięły rosyjskie giganty – Sedov i Kruzensztern. Obie jednostki długo figurowały wśród zgłoszonych, jednak ostatecznie wycofały się z uwagi na zobowiązania związane z piłkarskim mundialem, który w tym roku odbywa się w Rosji.

 


 

„Tolszipy” na Morzu Północnym

Na naszym kontynencie jak zwykle w centrum uwagi będzie The Tall Ships Races. W tym roku impreza odbywa się na Morzu Północnym. Flota uczestniczących żaglowców najpierw zawinie do Sunderlandu w Wielkiej Brytanii (11-14 lipca), skąd w pierwszym regatowym etapie popłynie do duńskiego Esbjergu (18-21 lipca). Stamtąd żaglowce przeniosą się do Norwegii. Po czterodniowym pobycie w centrum tamtejszego przemysłu naftowego Stavanger, 29 lipca rozpocznie się drugi etap regat z metą w holenderskim Harlingen (3-6 sierpnia). Na liście zgłoszonych znajduje się już 20 jednostek klasy „A”. Wśród nich jest  Fryderyk Chopin, jednak próżno szukać tam żaglowców z Ameryki Południowej, które będą zaangażowane we wspomniane Velas Latinoamerica. W regatach nie weźmie też udziału nasz Dar Młodzieży, który będzie w trakcie rejsu dookoła świata (piszemy o tym tutaj).

 

Sezon zlotów żaglowców w Europie zacznie się w już maju, organizowanym przez Sail Training International (STI) Three Festivals Tall Ships Regatta. Impreza ta połączy 3 porty: Liverpool (25-28 maja), Dublin (1-4 czerwca) i stolicę wina Bordeaux we Francji (14-18 czerwca). Flota uczestniczących żaglowców nie będzie imponująca, niemniej znajdzie się w niej kilka ciekawych jednostek, m.in. francuskie Belem i La Malouine, brytyjski Lord Nelson i holenderski Morgenster.

 

Nie sposób nie wspomnieć o cyklicznych imprezach, na które przypływają żaglowce ze całego świata. W tym roku warto pojawić się na dorocznych Kieler Woche w Kilonii (16-24 czerwca) oraz Hanse Sail w Rostocku (9-12 sierpnia).

 

Kaiwo Maru sunący po falach Pacyfiku
Kaiwo Maru sunący po falach Pacyfiku / www.blogs.yahoo.co.jp/pondenn

Pierwszy raz na Dalekim Wschodzie

STI od wielu lat nie ukrywa ambicji wyjścia poza Europę. Wygląda na to, że wreszcie się udało, bowiem trzecia tegoroczna seria regat pod egidą tej brytyjskiej organizacji odbędzie się na Dalekim Wschodzie. Żaglowce mają spotkać się w koreańskim Yeosu (23-26 sierpnia) i rosyjskim Władywostoku (1-7 września). Jak na razie zgłosiły się tylko 3 jednostki: Pallada – rosyjski bliźniak Daru Młodzieży, koreański 4-masztowiec Koreana i japoński 16-metrowy szkuner urejony Ami. Sponsorem imprezy jest rosyjska firma żeglugowa Sovcomflot, zatem można zakładać, że do grona uczestników dołączy następna fregata wybudowana w Gdańsku – Nadieżda, której portem macierzystym jest właśnie Władywostok. Jeśli dodamy do tego potencjalny udział japońskich Kaiwa Maru, Nippon Maru i Kaisei – kolejnego żaglowca z gdańskim rodowodem, a także nowo powstałego indonezyjskiego barku Bima Suci – to można liczyć na bardzo atrakcyjną flotę.

 

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2017. Joanna Saturna cumuje przy Wartkiej / fot. Krzysztof Romański

 

A co w Polsce?

A co czeka nas w najbliższych miesiącach w Polsce? Szczecin w czerwcu jak zwykle zaprasza na Dni Morza, które w tym roku będą wyjątkowe. Odbędą się bowiem pod szyldem Światowych Dni Morza, pod patronatem International Maritime Organisation. Z tego, co udało nam się ustalić, organizatorzy chcą, by głównymi aktorami zlotu były rosyjskie Sedov, Kruzensztern i Mir. Na początku lipca Gdańsk tradycyjnie zaprasza na Baltic Sail, które zaplanowano między 5 i 8 dniem tego letniego miesiąca. Na zakończenie sezonu powrócimy na zachodnie wybrzeże, gdzie od 17 do 19 sierpnia przy nabrzeżach Świny zacumują żaglowce podczas Sail Świnoujście.

 

Krzysztof Romański

13.01.2018

Dodaj komentarz