Marynarka wojenna Republiki Dominikany sfinalizowała zakup żaglowca. Rolę okrętu szkolnego pełnić będzie trzymasztowa barkentyna pod nazwą Maria Trinidad Sanchez. Jednostka do tej pory pływała pod banderą bułgarską jako Royal Helena.
Żaglowiec został zbudowany w 2009 roku. Projekt wzorowano na planach Kaliakry – barkentyny powstałej w 1984 roku w Gdańsku. Całkowita długość jednostki to 54,4 m. Na 3 masztach nosi 16 żagli o łącznej powierzchni 1000 metrów kwadratowych. W krótki rejs Royal Helena mogła zabrać nawet 100 osób, jednak z reguły na jej pokładzie pływała 9-osobowa załoga stała i 47 praktykantów. Portem macierzystym statku była Warna, a akwenami, po których pływał Morze Śródziemne, Morze Marmara, Morze Czarne, Karaiby, Morze Północne i Bałtyk. W sierpniu 2017 roku żaglowiec odwiedził Szczecin podczas finału The Tall Ships Races. Zaledwie miesiąc wcześniej wziął udział w groźnie wyglądającej kolizji, gdy płynąc kanałem portowym w Oudeshild w Holandii staranował zacumowaną replikę hiszpańskiego galeonu Nao Victoria. Szczęśliwie obyło się bez ofiar.
Flota wojenna Dominikany nie jest duża, jednak istnieją plany jej rozbudowy. Do tego potrzebny jest m.in. szkolny żaglowiec. Będzie on także pełnił funkcje reprezentacyjne i podnosił prestiż kraju np. podczas takich imprez jak Velas Latinoamerica, które w ubiegłym tygodniu odbyło się w Santo Domingo (o czym pisaliśmy tutaj). Wygląda na to, że w edycji, która odbędzie się za 4 lata Dominikana będzie miała swojego przedstawiciela. Zakup Royal Heleny oznacza, że kraj ten przestaje żywić nadzieje na powtórne wejście w posiadanie czteromasztowej jednostki, która w latach 1955-61 należała do dominikańskiego dyktatora Rafaela Truijllo. Nazywała się wówczas Angelita. Dziś żaglowiec ten pływa pod nazwą Sea Cloud jako statek pasażerski.
Kwota, za którą sprzedano Royal Helenę nie została ujawniona. Można szacować, że była ona nieco niższa od ceny wywoławczej, wynoszącej 2,23 mln euro. Pod banderą Dominikany barkentyna będzie służyć jako Maria Trinidad Sanchez. Została tak nazwana na pamiątkę bojowniczki o wolność tego kraju, bohaterki tamtejszej wojny o niepodległość, straconej w 1846 roku po tym jak nie chciała zdradzić swoich współtowarzyszy.
Krzysztof Romański
17.08.2018 r.
Zdjęcie w nagłówku: www.worldyachtbrokers com
Wszedł do eksploatacji jako JUAN BAUTISTA CAMBIASO.
https://sailtraininginternational.org/vessel/royal-helena/