KRI Bima Suci

Bima Suci przypłynie do Europy

Indonezyjski bark Bima Suci wybiera się do Europy. Stary kontynent odwiedzi po raz pierwszy od swego powstania w 2017 roku. Trzymasztowiec jest szóstym pod względem wielkości żaglowcem szkolnym świata. 

 

Krzysztof Romański, 15.02.2023 r.

 

Dla jednostki zbudowanej w hiszpańskiej stoczni Construcciones Navales Paulino Freire w Vigo będzie to pierwsza wizyta w Europie od dziewiczej podróży w 2017 roku. Indonezyjski bark weźmie udział w tegorocznych regatach The Tall Ships Races i zlotach, które odbędą się w Den Helder, Hartlepool, Fredrikstad, Lerwick oraz Arendal (przeczytaj nasz artykuł o tegorocznych imprezach żaglowcowych) .

 

Rząd Indonezji zlecił Hiszpanom budowę żaglowca w 2013 roku. 16 października 2016 roku kadłub został uroczyście zwodowany, po którym nastąpił wielomiesięczny etap prac wyposażeniowych i wykończeniowych. 18 września 2017 roku okręt wyruszył w drogę do macierzystego portu.

 

15 węzłów pod żaglami

Z długością całkowitą wynoszącą 111,2 metra, Bima Suci jest 6. pod względem długości żaglowcem szkolnym świata. Dla porównania – Dar Młodzieży jest o ponad 2 metry krótszy. Pozostałe parametry jednostki również mogą imponować: prawie 14 metrów szerokości, niespełna 6 metrów zanurzenia oraz 26 żagli o łącznej powierzchni 3352 metrów kwadratowych. Najwyższy maszt Bima Suci ma wysokość 58 metrów, licząc od linii wody. Maksymalna prędkość okrętu na silniku wyprodukowanym przez firmę MAN to 12 węzłów. Pod pełnymi żaglami jednostka pływa nawet 3 węzły szybciej.

 

Dwa mostki i sala prób

Za projekt wykonawczy barku odpowiada renomowane biuro projektowe Oliver Design z siedzibą w Getxo w Kraju Basków. Na deskach kreślarskich tej pracowni powstały plany takich żaglowców, jak meksykański Cuauthemoc, ekwadorski Guayas, kolumbijska Gloria oraz peruwiański czteromasztowiec Union. Firma odpowiada także za architekturę wnętrz nowego okrętu, w których dominującym materiałem dekoracyjnym jest wysokiej jakości drewno pochodzące z indonezyjskich lasów tropikalnych. Co ciekawe, na głównym pokładzie znajdują się dwa mostki – jeden do rzeczywistego sterowania, a drugi do treningu. Poza tym zaplanowano m.in. miejsce na salon fryzjerski i sklep z pamiątkami dla zwiedzających. Okręt posiada też sale wykładowe dla kadetów oraz wygłuszone pomieszczenie na próby dla zespołu muzycznego. Załoga stała żaglowca składa się z 80 osób, do których w czasie rejsów szkoleniowych dołącza 120 kadetów.

 

Zobacz, jak wyglądają wnętrza i pokład Bima Suci

 

Mityczny bohater

Nazwa okrętu pochodzi od jednego z bohaterów hinduskiego poematu epickiego „Mahabharta”, którego postać stała się symbolem dzielności i siły. Odlana z brązu, 600-kilogramowa rzeźba herosa została umieszczona na dziobie jednostki. Imponujący galion jest dziełem galicyjskiego artysty José Molaresa. Przedstawił on Bimę oplecionego przez węża, z którym – jak mówi legenda – musiał stanąć do walki. Oczywiście zakończonej zwycięstwem.

 

Indonezja posiada jedną z największych flot wojennych w regionie południowo-wschodniej Azji. W jej szeregach służy 74 tys. marynarzy, którzy mają do dyspozycji ponad 150 okrętów.

 

Krzysztof Romański

15.02.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Chou Pesqueira (z archiwum Freire Shipyard)

 

 

 

Dodaj komentarz