Rossiya / fot. Alexander Demyanchuk TASS

Był Mercedes, jest Rossiya

Dwumasztowy bryg Mercedes, pływający od 2005 roku pod holenderską banderą, zmienił właściciela. Z kadłubem przemalowanym na kremowo, od tego roku nosi nazwę Rossiya.

 

Mercedes dał się poznać z dobrej strony bywalcom festiwali żeglarskich. W ubiegłym roku można go było zobaczyć na zlotach Baltic Sail w Gdańsku i Sail Świnoujście. 50-metrowy bryg na dwóch masztach rozwija 18 żagli o łącznej powierzchni 900 metrów kwadratowych. Jednostka powstała w 1958 roku w stoczni Scheepswerf w Leiden w Holandii jako statek rybacki Huibertje. Po kilku zmianach armatorów i nazw (Ora et Labora (od 1970 roku), Deo Volente (w latach 1981-82), Deo Juvante (1982-83)) w końcu trafił pod banderę brytyjską. Pływając pod nazwą Atlantic, przez lata prowadził połowy na północnym Atlantyku dla firmy Atlantic Ocean Co. zarejestrowanej w miejscowości Fleetwood.

 

Rossiya / fot. Silke Brandt

 

Przebudowany i zmodernizowany, od 2005 roku pisze swoją historię jako żaglowiec. Nowi właściciele – holenderska firma Wind is our friend – nadali mu nazwę Mercedes i otaklowali jako bryg. Statek wykorzystywano do turystycznych rejsów czarterowych i organizowania przyjęć na pokładzie. Portem macierzystym jednostki był Amsterdam. Od 2016 roku dwumasztowiec był wystawiony na sprzedaż. Cena wywoławcza, jaką ustalili armatorzy, wynosiła 3,9 mln euro. Kupiec znalazł się dopiero w tym roku. Nie wiadomo, ile ostatecznie musiał zapłacić, ale można przypuszczać, że kwota była niższa od początkowej. Po remoncie, statek podniósł rosyjską banderę. Z przemalowanym na kremowo kadłubem, pływa pod nazwą Rossiya. Pod koniec czerwca zaprezentował się szerokiej publiczności w swoim nowym porcie macierzystym – St. Petersburgu – z czerwonymi żaglami podczas dorocznego święta lata. W ubiegłym roku w tej roli występował szwedzki bryg Tre Kronor af Stockholm, o czym pisaliśmy tutaj.

 

Krzysztof Romański

17.07.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Alexander Demyanchuk / TASS

 

Dodaj komentarz