Urugwajski szkuner pod żaglami

Capitan Miranda (Urugwaj)

Capitan Miranda to stalowy szkuner o długości 64 metrów.

 

Ma 3 maszty na których nosi 8 żagli o łącznej powierzchni 722 metrów kwadratowych. W rejs może zabrać 95 osób. Portem macierzystym jednostki jest stolica kraju – Montevideo. Karierę żaglowca rozpoczął dopiero w 1978 roku. Wcześniej służył jako okręt hydrograficzny, który od 1930 roku prowadził badania urugwajskiego wybrzeża. Powstał w hiszpańskiej stoczni Matagorda w Kadyksie. Co ciekawe, jego budowa trwała niewiele ponad pół roku. W 1976 roku wysłużony motorowiec wycofano ze służby. Miał trafić na złom, jednak zamiast „na żyletki”, postanowiono przerobić go na szkolny szkuner.

 

Zdjęcie z 1967 roku. Capitan Miranda jeszcze jako jednostka badawcza / fot. archiwum
Zdjęcie z 1967 roku. Capitan Miranda jeszcze jako jednostka badawcza / fot. archiwum

 

W latach 1987-88, jako pierwsza jednostka pod urugwajską banderą, odbył podróż dookoła świata. Rejs trwał 355 dni. W tym czasie Capitan Miranda pokonał dystans 34 101 mil morskich. Po drodze odwiedził Sydney, gdzie razem z żaglowcami z całego świata (m.in. naszym Darem Młodzieży) uświetnił obchody 200-lecia Australii.

 

Na dziobie znajduje się okazały drewniany galion w kształcie boga słońca. To druga w historii okrętu ozdobna rzeźba pod bukszprytem. Pierwsza odpadła od kadłuba w 2004 roku podczas sztormu na Morzu Śródziemnym. Replikę wykonało dwóch urugwajskich artystów Javier Abdala i Andrés Santángelo.

 

Capitan Miranda w nowej roli - jako szkuner szkolny / fot. archiwum
Capitan Miranda w nowej roli – jako szkuner szkolny / fot. archiwum

 

Nazwa upamiętnia kapitana Francisco Prudencio Mirandę – pochodzącego z hiszpańskiej rodziny, ale urodzonego już w Montevideo w 1869 roku – oficera urugwajskiej marynarki, który dał się poznać jako znakomity geograf. Żaglowiec dwukrotnie odwiedzał Polskę. Obie wizyty miały miejsce w Gdyni. Pierwsza w czerwcu 1991 roku, a druga między 20 a 24 sierpnia 2008 roku. Za każdym razem szkuner cumował w basenie Prezydenta.

 

Krzysztof Romański

Zdjęcie w nagłówku: Armada Nacional del Uruguay

 

Capitan Miranda (Urugwaj)

Długość: 64 m
Liczba masztów: 3
Typ: szkuner
Tonaż: 852
Rok budowy: 1930
Miejsce budowy: Kadyks
Port macierzysty: Montevideo

Dodaj komentarz