Choinka na żaglowcu Dar Młodzieży

Choinki na żaglowcach

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Świąteczny klimat można poczuć na niektórych żaglowcach. Największa choinka w Polsce rozbłysła na Darze Młodzieży. Świetlne dekoracje przygotowały też inne jednostki z kraju i ze świata.

 

Już drugi raz mieszkańcy Gdyni i Trójmiasta mogą cieszyć się choinką na Darze Młodzieży. Biała fregata zacumowana w swoim zwyczajowym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim na Molo Południowym od 6 grudnia po zmroku prezentuje bożonarodzeniową iluminację. Mierzące 49,5 metra wysokości świąteczne drzewko z lampek zdobi grotmaszt żaglowca. Konstrukcję tworzy ponad 500 żarówek rozciągniętych pomiędzy rejami. Oprócz świetlistej choinki na grocie, jednostkę rozświetlają także sznury żarówek poprowadzonych od bukszprytu przez topy wszystkich masztów aż do bomu na rufie. Premiera choinkowej iluminacji Daru Młodzieży miała miejsce w 2018 roku podczas postoju w Los Angeles. Statek przebywał tam w ramach Rejsu Niepodległości dookoła świata.

 

W świąteczne światełka ubrała się też Pogoria, która po raz pierwszy od dwóch dekad spędza zimę w macierzystym porcie. A jak wyglądają bożonarodzeniowe dekoracje na innych żaglowcach? Imponująco prezentuje się choinka na foku norweskiego barku Statsraad Lehmkuhl, cumującego w Bergen. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nabrzeże Bryggen wygląda dzięki temu jak z bajki. Bergeńczycy oglądają swój żaglowiec ustrojony w ten sposób od 2014 roku.

 

Choinka na barku Statsraad Lehmkuhl
Choinka na barku Statsraad Lehmkuhl / fot. Seilskipet Statsraad Lehmkuhl

 

Zieloną choinkę na maszcie zapala też japoński szkuner Miraie z Osaki. Ten 43-metrowy żaglowiec został zbudowany w 1993 roku jako Akogare i od początku wykorzystywany jest do krzewienia idei sail trainingu młodzieży.

 

Choinka na żaglowcu Miraie
Choinka na żaglowcu Miraie / fot. archiwum żaglowca

 

Klimat Świąt można poczuć również na żaglowcu w Greifswaldzie. Przy tamtejszym nabrzeżu cumuje wymagająca remontu brygantyna Greif.

 

Choinka na żaglowcu Greif
Choinkowe motywy na Greifie / fot. Zuzanna Śmierzchalska

 

O jej kłopotach i zbiórce pieniędzy na naprawę pisaliśmy tutaj. Na stengach masztów i bomach jednostki pojawiły się świetlne sznury, które kształtem mają nawiązywać do świątecznych drzewek.

 

Żaglowiec Eendracht w choinką na maszcie
Żaglowiec Eendracht w choinką na maszcie / fot. Zeilschip Eendracht

 

Świątecznie iluminowany jest również szkuner z Niderlandów Eendracht, który cumuje w macierzystym Rotterdamie. Wesołych Świąt!

 

Krzysztof Romański

13.12.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz