Dar Młodzieży odwiedził Dakar

Po 2 miesiącach Rejsu Niepodległości, „biała fregata” dotarła do Dakaru. W stolicy Senegalu Dar Młodzieży spędził 3 dni – od 18 do 20 lipca. Następnym przystankiem na trasie będzie Kapsztad, w którym żaglowiec pojawi się 15 sierpnia.

 

Dzień przed wejściem do dakarskiego portu załoga spędziła na pracach porządkowych. By godnie zaprezentować się w Senegalu, trzeba było dokładnie wyszorować pokład i kadłub z pustynnego pyłu znad Sahary. Na nabrzeżu na Dar czekała senegalska orkiestra wojskowa oraz oficjele: Oumar Gueye – minister rybołówstwa i gospodarki morskiej i Margareta Kassangana – ambasadorka RP. Już pierwszego wieczoru odbył się bankiet, podczas którego prezentowano potencjał polskiej gospodarki morskiej i rozmawiano o perspektywach współpracy. Kierunek senegalski jest szczególnie ważny dla gdyńskiej Akademii Morskiej, ponieważ uczelnia zaangażowana jest w projekt budowy szkoły morskiej w tym kraju. Zresztą, kadeci z Senegalu mieli już wcześniej okazję odbywać praktyki na Darze Młodzieży.

 

W Dakarze Dar Młodzieży cumował w środku portu handlowego / fot. MGMiŻŚ

 

Uczestników Rejsu Niepodległości na pokładzie odwiedzili polscy misjonarze i młodzież z lokalnych parafii. Nie obyło się bez śpiewów, tańców i żywiołowego koncertu bębniarskiego. W trakcie pobytu w Dakarze reprezentacja „Daru” rozegrała też mecz piłkarski z miejscową drużyną. Nie udało się wziąć rewanżu na Senegalczykach za porażkę na rosyjskim mundialu. Także tym razem Afrykańczycy okazali się za mocni i pokonali biało-czerwonych. Spotkanie zakończyło się wynikiem 5-2.

 

Nieoficjalny mecz Senegal – Polska w Dakarze / fot. Piotr Lewandowski

 

Kolejnym przystankiem w okołoziemskiej podróży „białej fregaty” będzie Kapsztad w Republice Południowej Afryki. Podczas postoju w tamtejszym porcie (od 15 do 17 sierpnia) odbędzie się kolejna wymiana załogi. Zanim to się stanie, przed Darem prawie miesiąc żeglugi po bezkresnych wodach Atlantyku.

 

Krzysztof Romański

20.07.2018 r.
Fotografia w nagłówku: Piotr Lewandowski

 

Zobacz relację fotograficzną z pobytu Daru Młodzieży w Dakarze:

Dodaj komentarz