Największy polski żaglowiec Dar Młodzieży ukończył 35 lat. Z tej okazji w Gdyni odbyły się urodzinowe uroczystości, podczas których ogłoszono, że statek wyruszy w rejs dookoła świata i weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.
4 lipca 1982 r. na pokładzie Daru Młodzieży cumującego w Gdyni po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę. Nowo wybudowany żaglowiec w roli statku szkolnego zastępował sędziwy Dar Pomorza, który po 52 latach służby przeszedł na morską emeryturę. Od tamtej pory „biała fregata” odbyła 211 podróży, pokonując dystans prawie 565 mil morskich. Po drodze 702 razy zawinęła do portów całego świata. W tym czasie pod żaglami Daru Młodzieży przeszkoliło się niemal 19 000 uczniów i studentów szkół morskich – nie tylko z Polski.
Wielka bandera w prezencie
Jubileusz 35-lecia służby uroczyście świętowano w Gdyni – macierzystym porcie żaglowca. Zacumowany w reprezentacyjnym miejscu przy nabrzeżu Pomorskim statek otrzymał wyjątkowy prezent – wielką banderę o wymiarach 5 m x 8 m. Tak duża biało-czerwona jeszcze nigdy nie powiewała na jego maszcie. Ufundowało ją miasto Bydgoszcz, którego prezydent Rafał Bruski osobiście wręczył podarunek komendantowi jednostki. Było to symboliczne nawiązanie do historii, ponieważ pierwszą banderę dla Daru Młodzieży uszyły hafciarki ówczesnej ziemi bydgoskiej.
W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą kapitana Tadeusza Olechnowicza – pierwszego komendanta fregaty, który w ubiegłym roku, w wieku 80 lat, odszedł na wieczną wachtę. Wmurowaną w nabrzeże płytę odsłoniła córka kapitana. To już trzecia tablica poświęcona komendantom wielkich polskich żaglowców. Obok znajdują się pamiątkowe płyty Kazimierza Jurkiewicza i Leszka Wiktorowicza.
Będzie drugi rejs dookoła świata
Przyjmując życzenia od licznie zebranych gości rektor Akademii Morskiej w Gdyni ogłosił, że w przyszłym roku Dar Młodzieży wyruszy w podróż dookoła świata. Będzie to drugi okołoziemski rejs „białej fregaty”. Pierwszy miał miejsce w latach 1987-88. Według wstępnych planów, żaglowiec rozpocznie wyprawę w maju przyszłego roku w Gdyni. W styczniu 2019 roku zawinie do Panamy, by wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. – Mamy ogromną nadzieję, że uda nam się sprawić, by pokład naszej fregaty odwiedził papież Franciszek – zapowiedział profesor Janusz Zarębski, rektor gdyńskiej Akademii Morskiej, która jest armatorem jednostki. Patronat nad rejsem objęło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zatem należy się spodziewać, że część środków na pokrycie kosztów pochodzić będzie z budżetu centralnego.
„Dar Młodzieży” to jeden z najpopularniejszych i najszybszych żaglowców na świecie. Wybudowany w Stoczni Gdańskiej w latach 1981-82 według projektu inżyniera Zygmunta Chorenia. Ma trzy maszty, na których nosi 26 żagli o łącznej powierzchni ponad 3 tys. m. kw. Długość całkowita jednostki to 108,8 m. Statek do piątku można oglądać w Gdyni. Potem wyruszy na regaty The Tall Ships Races w ramach których odwiedzi Turku, Kłajpedę i Szczecin.
Krzysztof Romański