Zakończył się pierwszy etap okołoziemskiej podróży Daru Młodzieży. Biała fregata na dziewięć miesięcy pożegnała się z Morzem Bałtyckim.
Wizytą w Szczecinie na Światowych Dniach Morza (12-15 czerwca) gdyński żaglowiec zamknął bałtycką pętlę Rejsu Niepodległości. W pierwszym miesiącu wyprawy, która rozpoczęła się 20 maja w Gdyni, Dar Młodzieży odwiedził cztery porty. Oprócz stolicy Pomorza Zachodniego były to także: Tallin (24-26 maja), Kopenhaga (31 maja – 1 czerwca) i Stavanger w Norwegii (4-6 czerwca).
Załoga składała się z dwóch grup laureatów ogólnopolskiego konkursu oraz uczniów szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. Młodzi żeglarze, dla których w większości był to pierwszy kontakt z morzem, mieli okazję zapoznać się ze statkiem i nauczyć pracy na masztach. Pierwszy raz żagle udało się postawić dopiero w drodze z Tallina do Kopenhagi. Wcześniej „Dar” płynął przy niemal całkowitej flaucie, dlatego komendant musiał podejmować niepopularną wśród kapitanów żaglowców decyzję o uruchamianiu silnika.
W stolicy Estonii delegacja załogi złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą brawurową ucieczkę, internowanego w tym porcie, legendarnego okrętu podwodnego Orzeł. Natomiast postój w Szczecinie był okazją do uzupełnienia paliwa i zapasów oraz pierwszej na trasie Rejsu Niepodległości całościowej wymiany załogi. Na statek zamustrowała kolejna grupa laureatów konkursu oraz studenci Wydziału Elektrycznego gdyńskiej Akademii Morskiej – armatora żaglowca.

Od 19 do 21 czerwca Dar Młodzieży cumował w Bremerhaven. Ważnym wydarzeniem w trakcie tego postoju była wizyta obecnego komendanta statku Ireneusza Lewandowskiego na grobie zmarłego 28 grudnia 2016 roku. Tadeusza Olechnowicza. W historii polskiego żeglarstwa to postać wyjątkowa: ostatni komendant Daru Pomorza i pierwszy „Daru Młodzieży”. Pod jego dowództwem biała fregata odbyła pierwsze oceaniczne rejsy – do Osaki w Japonii i do Kanady. Podczas dziewiczej podróży komendant wsławił się akcją ratowania poparzonego członka załogi jachtu Peter von Danzig, za co otrzymał nagrodę „Fair Play” Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Przez lata morskiej służby wychował pokolenia polskich marynarzy.
W ciągu pierwszego miesiąca podróży „Dar Młodzieży” przepłynął ok. 2600 mil morskich. Jak dotąd, łącznie w Rejsie Niepodległości uczestniczyło 155 młodych praktykantów, kolejnych 126 obecnie znajduje się na pokładzie. 27 czerwca żaglowiec zawinął do Bordeaux, gdzie zostanie do piątku. Kolejnym odwiedzanym portem będzie Teneryfa na Wyspach Kanaryjskich (11-12 lipca). Potem „Dar” rozpocznie już żeglugę oceaniczną – przez Atlantyk, Ocean Indyjski i Pacyfik. Powrót do Gdyni zaplanowano na 28 marca 2019 roku.
Warto dodać, że aktualną pozycję statku można sprawdzić na stronie www.voyagetracker.enamor.pl. Są tam też zapisane dokładne informacje o dotychczas przebytej trasie, łącznie z prędkościami notowanymi na poszczególnych odcinkach.
Krzysztof Romański
27.06.2018 r.