Dar Młodzieży przekroczył równik

Płynący dookoła świata Dar Młodzieży przeszedł linię równika. Stało się to 26 lipca około godziny 19 na wodach Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Afryki. Z tej okazji na pokładzie odbył się tradycyjny chrzest równikowy.

 

Jest to specjalna uroczystość dla tych członków załogi, którzy pierwszy raz w życiu przekraczają równik na morzu. Bardziej doświadczeni koledzy przygotowują im liczne „tortury”. Chrzczeni muszą wykonać szereg zadań i prób, zostają m.in. umorusani sadzą czy smagani strumieniami wody. Z wizytą na statku pojawia się sam król mórz – Neptun – w towarzystwie swojej małżonki Prozerpiny, diabłów morskich i wielu innych stworów zamieszkujących głębiny. Mistrzem ceremonii jest Tryton – mitologiczny syn Posejdona, pół człowiek – pół ryba. Całość z reguły ma charakter spektaklu odgrywanego z podziałem na role według rozpisanego wcześniej scenariusza. Wszystko oczywiście zależy od inwencji załogi. Tradycja chrztów równikowych sięga XVI wieku. Uroczystości miały przełamywać monotonię długich oceanicznych rejsów.

 

Załoga, która przekroczyła równik w trakcie Rejsu Niepodległości / fot. Piotr Apolinarski

 

Pierwszym polskim żaglowcem i jednocześnie pierwszą jednostką pod biało-czerwoną banderą, która przekroczyła równik był trzymasztowy bark Lwów. Miało to miejsce 13 sierpnia 1923 roku podczas rejsu do Brazylii. Najdłuższy równoleżnik wielokrotnie przechodził też jego następca Dar Pomorza – m.in 9 grudnia 1934 roku na Pacyfiku, gdy pod dowództwem komendanta Konstantego Maciejewicza odbywał swoją podróż dookoła świata. Dar Młodzieży w żeglarskim curriculum vitae miał już wcześniej wpisanych aż  5 zmian półkul Ziemi. Po raz pierwszy stało się to 16 grudnia 1983 roku w drodze ma zlot żaglowców do Osaki. Podczas Rejsu Niepodległości żaglowiec czeka jeszcze jedno przejście najdłuższego równoleżnika, które wypadnie w trakcie przelotu z Dżakarty do Singapuru na początku października.

 

Krzysztof Romański

1.08.2018 r.
Zdjęcie w nagłówku: Piotr Apolinarski

 

Zobaczcie relację z równikowego chrztu na Darze Młodzieży:

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz