Pierwszy raz w swojej 37-letniej służbie Dar Młodzieży przeprawił się przez Kanał Panamski. Żaglowiec rozpoczyna ostatni etap podróży dookoła świata. Za 2 miesiące ponownie zobaczymy go w Gdyni.
Po tygodniowym – najdłuższym podczas całego Rejsu Niepodległości – postoju w Panamie, 28 stycznia 2019 roku biała fregata ruszyła w dalszą drogę. Zostawiła za rufą Ocean Spokojny oraz łączący kontynenty Most Ameryk i o godzinie 14 czasu lokalnego zameldowała się w śluzach Miraflores, będących początkiem Kanału Panamskiego od strony Pacyfiku. 8 godzin później żaglowiec był już na wodach Atlantyku i wziął kurs na Kolumbię. W tamtejszej Kartagenie spodziewany jest 30 stycznia.
Dla Daru Młodzieży była to pierwsza w historii okazja do przejścia najsłynniejszego kanału świata. W poprzednim okołoziemskim rejsie w latach 1987-88 statek płynął inną drogą – z opłynięciem przylądka Horn. Warto dodać, że „starszy brat” Daru Młodzieży – Dar Pomorza – przekraczał Kanał Panamski dwukrotnie – w 1934 roku w trakcie swojej podróży dookoła świata oraz w 1936 roku w drodze na Martynikę.

W panamskich śluzach widziane też były: Zawisza Czarny (podczas rejsu dookoła świata 1988-89), Fryderyk Chopin (w ramach wyprawy dookoła Ameryki Południowej w latach 1998-99) i Pogoria (w trakcie rejsu dookoła świata z kanadyjską szkołą pod żaglami w 1987 roku).
Kanał Panamski jest najdogodniejszym połączeniem Atlantyku z Pacyfikiem. Jego długość to ponad 80 kilometrów. Uruchomiono go 15 sierpnia 1914 roku.
Krzysztof Romański
28.01.2019 r.
Fotografia w nagłówku: Mariusz Malec