Fregata Dar Młodzieży pod pełnymi żaglami

Dar Młodzieży zaczął pracowity sezon. Popłynie na równik

To będzie intensywny sezon dla Daru Młodzieży. Flagowa fregata Uniwersytetu Morskiego w Gdyni weźmie udział w słynnym zlocie Armada w Rouen oraz obu edycjach regat The Tall Ships Races, jednak najważniejszym momentem będzie przekroczenie równika. Żaglowiec upamiętni w ten sposób setną rocznicę pierwszego przejścia na drugą półkulę pod biało-czerwoną banderą, jakiego w 1923 roku dokonał bark szkolny Lwów.

Krzysztof Romański, 18.03.2023 r.

 

Po trwającym ponad miesiąc postoju w stoczni remontowej Nauta w Gdyni, w trakcie którego wykonano między innymi przegląd i naprawę silników oraz konserwację i malowanie kadłuba, 18 marca Dar Młodzieży wyszedł w morze. Fregata, którą dowodzi kapitan Rafał Szymański, skierowała się do Antwerpii. W mieście nad Skaldą na zamustrowanie czekają już studenci Antwerp Maritime Academy (Hogere Zeevaartschool Antwerpen) – uczelni, która od ponad dekady co roku na wiosnę wysyła swoich podopiecznych na miesięczne praktyki na Darze Młodzieży (pod hasłem #DoTheDar). Żaglowiec z belgijskimi kadetami ma zakosztować oceanicznej żeglugi w drodze na Maderę (postój w Funchal zaplanowano na 7-10 kwietnia) i z powrotem.

 

fot. Marek Sałatowski
Dar Młodzieży nie ma czasu na odpoczynek / fot. Marek Sałatowski

 

W maju fregata zawinie do Hamburga (5-7.05.), w którym uświetni urodziny tamtejszego portu, a później planuje odwiedzić Sztokholm. W dniach 20-29 maja statek zamelduje się w porcie macierzystym i będzie to ostatni postój w Polsce przed wyprawą trwającą niemal pół roku. Latem Dar Młodzieży weźmie udział w znanym zlocie Armada Rouen (6-16 czerwca) i regatach The Tall Ships Races, które w tym roku odbywają się na trasie: Den Helder (Niderlandy) – Hartlepool (Anglia) – Fredrikstad (Norwegia) – Lerwick (Szkocja) – Arendal (Norwegia). W tolszipowej dogrywce, czyli przełożonych z 2020 roku regatach Tall Ships Races Magellan-Elcano żaglowiec również będzie uczestniczył. W sierpniu i wrześniu zawinie kolejno do Falmouth (Anglia), A Coruny (Hiszpania), Lizbony (Portugalia) i Kadyksu (Hiszpania). Stamtąd ruszy na Atlantyk, w dniach 20-23 września zacumuje w Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka, zaś około 1 października (w zależności od wiatrów) przekroczy równik. Pod żaglami Daru ma odbyć się chrzest, dokładnie taki, jak sto lat wcześniej na Lwowie. Bark szkolny ówczesnej Państwowej Szkoły Morskiej odbywał w 1923 roku podróż do Brazylii, podczas której jako pierwszy polski statek przekroczył najdłuższy równoleżnik. Powrót Daru Młodzieży do Gdyni przewidziany jest na 11 listopada 2023 roku.

 

Krzysztof Romański

18.03.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz