Dar Młodzieży zaczął sezon. Wiemy, dokąd popłynie w tym roku

To będzie nietypowy sezon szkoleniowy dla Daru Młodzieży. Oprócz studentów rodzimych szkół morskich, na naszym największym żaglowcu szkolić się będzie także… załoga nowej algierskiej fregaty El Mellah, budowanej w Gdańsku.

 

Dar Młodzieży zakończył już pierwszy miesiąc morskich praktyk, dla których bazą był macierzysty port w Gdyni. Na sztormowym o tej porze roku Bałtyku z żywiołem zmagali się uczniowie średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. 5 marca na statek zamustrują studenci Akademii Morskiej, którzy zdobędą żeglarskie szlify w rejsie do Antwerpii. Tam, jak co roku, „Dar” przejmą we władanie żacy z zaprzyjaźnionej belgijskiej Hogere Zeevaart School. To oni będą mieli przywilej wzięcia udziału w jedynej w tym roku oceanicznej podróży „białej fregaty”. Pożeglują do francuskiego Hawru i Kadyksu w Hiszpanii.

 

Dar Młodzieży na redzie Gdyni / fot. Krzysztof Romański

 

W maju i czerwcu ćwiczebnym akwenem dla Daru Młodzieży znów stanie się Bałtyk. Przez dwa miesiące na statku trenować będą Algierczycy, którzy w drugiej połowie roku utworzą pierwszą załogę szkolnej jednostki budowanej dla ich marynarki przez stocznię Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Przypomnijmy, że żaglowiec ten zwodowano 7 listopada 2015 roku. Nadano mu nazwę El-Mellah, co po arabsku znaczy „nawigator” lub „żeglarz”. Fregata ma być gotowa w drugiej połowie tego roku. Jej długość całkowita wyniesie 110 metrów. Będzie więc o ponad metr dłuższa od „Daru Młodzieży”. Autorem koncepcji i projektu technicznego jednostki jest inżynier Zygmunt Choreń, powszechnie uznawany za najlepszego konstruktora żaglowców na świecie. Algierczycy za punkt honoru postawili sobie doprowadzenie wybudowanego w Polsce okrętu do portu macierzystego własnymi siłami – dlatego zamierzają tak intensywnie szkolić się na „Darze”.

 

7 listopada 2015 r. Wodowanie algierskiego El Mellah w Gdańsku / fot. Krzysztof Romański

 

4 lipca jednostkę czeka wyjątkowe święto – można by rzec – urodziny. W porcie macierzystym w Gdyni odbędzie się uroczystość 35-lecia podniesienia bandery. Lato to dla „białej fregaty” czas uczestnictwa w regatach wielkich żaglowców. W ramach tegorocznego Tall Ships Races statek popłynie do Turku, Kłajpedy i oczywiście na wielki finał do Szczecina. Ostatnim zagranicznym portem w tym roku ma być niemiecki Rostock. Potem już – aż do końca października – Dar Młodzieży ma stacjonować w Gdyni, z której będzie wychodził w długie bałtyckie rejsy szkoleniowe.

 

Ogółem w całym sezonie przez pokład jednostki przewinie się 1462 praktykantów, w tym 200 Algierczyków, 140 studentów z Antwerpii, 810 studentów Akademii Morskie w Gdyni, 128 Akademii ze Szczecina i 184 uczniów szkół średnich.

 

Krzysztof Romański

Zdjęcie w nagłówku: Akademia Morska w Gdyni
9.03.2017 r.

 

Dodaj komentarz