Dar Młodzieży

Dar Szczecina wygrywa pierwszy etap Regat Bałtyckich

W wyścigu w ramach Regat Bałtyckich na trasie Świnoujście – Gdynia najlepszy okazał się jacht Dar Szczecina. Drugi w klasyfikacji był inny Dar – fregata Uniwersytetu Morskiego Dar Młodzieży.

 

Regaty Bałtyckie to inicjatywa szczecińskiego Centrum Żeglarskiego, które w ten sposób chce chociaż częściowo zrekompensować tegoroczny brak The Tall Ships Races. Organizatorzy zaprosili do udziału wszystkie chętne jednostki. Regulamin zawodów nie przewiduje podziału na klasy, jednak – dla wyrównania szans – zdecydowano się zastosować przeliczniki (indywidualne dla każdej jednostki), stosowane także przez Sail Training International. Regaty nie są wyścigiem w tradycyjnym znaczeniu. Uczestniczące żaglowce muszą przepłynąć jak najwięcej mil w zadanym przedziale czasowym po dozwolonej trasie (po drodze trzeba „zaliczyć” kilka punktów kontrolnych, tzw. waypointów) i osiągnąć linię mety przed jej oficjalnym zamknięciem. Ostateczny wynik obliczany jest poprzez podzielenie liczby przebytych mil przez wspomniany przelicznik.

 

Trasa pierwszego etapu Regat Bałtyckich
Trasa pierwszego etapu Regat Bałtyckich / mat. organizatora

 

Na starcie pierwszego etapu, który wyznaczono na wysokości Świnoujścia 19 sierpnia o godz. 11 stanęły cztery jednostki: fregata Dar Młodzieży, barkentyna Pogoria oraz jachty Zryw i Dar Szczecina. Uczestnicy początkowo musieli zmagać się z przeciwnym wiatrem, potem napotkali dłuższy okres ciszy, który zakończył się z nadejściem niezbyt silnych, jednak korzystnych podmuchów. Rywalizacja w takich warunkach premiowała mniejsze, lżejsze jednostki, którym wiatr o sile 4-5 B pozwalał się rozpędzić. Nieco gorzej w tych okolicznościach radziły sobie żaglowce, które potrzebują silniejszych wiatrów, by pokazać pełnię swoich możliwości. Ostatecznie na pierwszym miejscu sklasyfikowano Dar Szczecina, płynącego pod komendą kapitana Wojciecha Kaczora, który w załodze miał m.in. innych świetnych regatowców – kapitanów, którzy mają na kontach triumfy w The Tall Ships Races: Wojciecha Maleikę i Bartłomieja Skwarę. Na drugim miejscu uplasował się Dar Młodzieży (kapitan Rafał Szymański), na trzecim Zryw, a na czwartym Pogoria (kapitan Przemysław Ziarko).

Poniżej dokładne zestawienie wraz z przepłyniętymi dystansami oraz wynikiem po skorygowaniu:

  1. Dar Szczecina / 53,71 Mm / 75,02 Mm
  2. Dar Młodzieży / 53,33 Mm / 73,66 Mm
  3. Zryw / 58,25 Mm / 72,18 Mm
  4. Pogoria / 41,11 Mm / 61,44 Mm

 

Zryw
Zryw / fot. Centrum Żeglarskie

 

Piątek i sobotę (21-22 sierpnia) uczestniczące w Regatach Bałtyckich jednostki spędziły w Gdyni – Dar Młodzieży na swoim zwyczajowym miejscu, zaś Pogoria, Zryw i Dar Szczecina w Marinie Yacht Park. W niedzielę 23 sierpnia o godz. 13 na wysokości Helu zaplanowano start do drugiego etapu z metą w Kołobrzegu. W wyścigu wezmą udział: Pogoria, Dar Szczecina, Zryw, Bonawentura oraz Baltic Star. W ostatniej chwili wycofała się Baltic Beauty. Finał i rozdanie nagród za oba etapy odbędą się w Szczecinie 29 sierpnia podczas imprezy Sail Szczecin, nad którą mamy patronat.

 

Krzysztof Romański

22.08.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Wojciech Maleika

Dodaj komentarz