La Marite pod żaglami

Francuska barkentyna z wizytą w Gdańsku

Na Motławie w Gdańsku zacumowała trzymasztowa barkentyna Le Marité. Francuski żaglowiec przypłynął do Polski w ramach akcji „Exotic Taste of Europe”, promującej żywność pochodzącą z zamorskich obszarów Unii Europejskiej – Gwadelupy, Martyniki, Madery i Wysp Kanaryjskich. Do wtorku, 17 października, można go zwiedzać. Wstęp na pokład jest bezpłatny.

 

Le Marité zwodowano w 1921 roku w stoczni w Fécamp w Normandii. Jednostka weszła do służby dwa lata później. Ma 45 metrów długości całkowitej, a łączna powierzchnia jej 16 żagli to 650 metrów kwadratowych. Jest ostatnim francuskim żaglowcem, który w przeszłości wykorzystywano do połowu dorsza u wybrzeży Nowej Fundlandii. Takiej przeszłości nie mają podobne, choć nieco mniejsze, bliźniaki Belle Poule i Etoile, o których pisaliśmy tutaj. Wybudowano je dekadę później i od początku przeznaczone były do szkolenia.

 

Bretońscy i normandzcy rybacy przez kilka stuleci wyprawiali się na nowofundlandzkie łowiska na pokładach drewnianych szkunerów. Po dotarciu na miejsce żaglowce zamieniały się w statki-bazy, a na wodę spuszczano niewielkie dwuosobowe łódki. Złowione ryby trafiały do ładowni. Po kilku tygodniach, gdy te były już pełne, statki wracały do Europy (zresztą, podobnie jak żaglowce z portugalskiej białej floty, o której pisaliśmy tutaj).

 

La Marite
La Marite / www.actu.fr

 

Gdy koniunktura na łowiskach północnej Ameryki się skończyła, w 1930 roku Le Marité trafiła w ręce armatora z Danii, który znalazł dla niej nowy akwen – wody w okolicach Islandii. W połowie lat 50. statek przebudowano – pozbawiono masztów i wyposażono w silnik. Wciąż jednak wykorzystywano do połowów. W 1978 roku niszczejącą jednostkę kupili Szwedzi, którzy ponownie zrobili z niej żaglowiec. Pod banderę francuską wróciła dopiero w 2003 roku. Portem macierzystym statku została miejscowość Granville. Barkentyna ma za sobą 6-letni remont, na który wydano 5 milionów euro, dlatego dziś jest w doskonałej kondycji.

 

Można się o tym przekonać odwiedzając jej pokład w Gdańsku. Żaglowiec zacumował w piątek 13 października przy nabrzeżu przy ulicy Wartkiej, niedaleko Hotelu Hilton. Można go zwiedzać bezpłatnie do wtorku włącznie, w godzinach 10-12 oraz 14-18. Wyjście w morze zaplanowano na środę 18 października.

Krzysztof Romański

14.10.2017, godz. 20.00
Zdjęcie w nagłówku: www.lemarite.com

 

Zobaczcie naszą relację fotograficzną z pobytu Le Marité w Gdańsku:

 

Dodaj komentarz