Francuski żaglowiec rezygnuje z wizyty w Polsce. Winna wielka polityka?

Niestety. Belle Poule – szkolny szkuner francuskiej marynarki – nie weźmie udziału w finale tegorocznego Tall Ships Races w Szczecinie. Choć strona francuska nie podaje przyczyn zmiany swoich planów, wiadomo, że ma to związek z ochłodzeniem stosunków dyplomatycznych pomiędzy Paryżem i Warszawą.

 

Belle Poule był jedną z pierwszych jednostek, które awizowały przybycie na szczeciński zlot żaglowców. Piękna Kura (tak można przetłumaczyć nazwę okrętu) miała zawinąć do Polski po raz pierwszy od pamiętnej Operacji Żagiel w 1974 roku w Gdyni. Długo oczekiwana wizyta jednak nie dojdzie do skutku. Jak potwierdziliśmy w biurze organizacyjnym szczecińskiego finału, Belle Poule zrezygnowała z udziału w imprezie. Strona francuska, pytana przez portal Żaglowce.info o przyczyny takiej decyzji, nie chciała komentować sprawy.

 

Belle Poule w pełnej krasie
Belle Poule w pełnej krasie / fot. Geolette Belle Poule

 

Co ciekawe, Szczecin będzie jedynym portem-gospodarzem tegorocznych regat Tall Ships Races, którego francuski szkuner nie odwiedzi. Żaglowiec nie zmienił swoich pozostałych letnich planów; weźmie udział w zlotach w szwedzkim Halmstad, Kotce i Turku w Finlandii oraz w Kłajpedzie. Z litewskiego portu nie popłynie – jak reszta floty – na finał do stolicy Pomorza Zachodniego, ale od razu weźmie kurs na cieśniny duńskie. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, powodem rezygnacji żaglowca z wizyty w naszym kraju są napięcia w relacjach pomiędzy Francją i Polską, będące konsekwencją odstąpienia od zakupu śmigłowców wielozadaniowych Caracal. To smutne, że w obliczu wielkiej polityki, przegrywa nawet morze, które zwykle łączy ludzi i narody.

 

Więcej o historii Belle Poule pisaliśmy przy okazji naszego reportażu z remontu jednostki, który miał miejsce w dawnym schronie dla niemieckich u-bootów.

 

Finał regat Tall Ships Races 2017 odbędzie się w Szczecinie od 5 do 8 sierpnia. Weźmie w nim udział ponad 60 żaglowców z takich krajów, jak Brazylia, Holandia, Norwegia, Niemcy, Rosja, Litwa, Dania czy Oman.

 

Krzysztof Romański

5.06.2017 r.

4 myśli na temat “Francuski żaglowiec rezygnuje z wizyty w Polsce. Winna wielka polityka?

    1. Sam sobie przepraszaj, Polaków do tego nie mieszaj.
      Niech Francuzi przeproszą za Geanta na przykład, który przez ponad 20 lat nie zapłacił grosza podatku.

Dodaj komentarz