Start regat The Tall Ships Races 2022

Fryderyk Chopin wygrywa pierwszy etap The Tall Ships Races

Polski żaglowiec Fryderyk Chopin zwyciężył w swojej klasie w pierwszym etapie regat the Tall Ships Races 2022 na trasie Esbjerg – Harlingen. Jak poradziły sobie inne polskie jednostki? 

 

Krzysztof Romański, 14.07.2022 r.

 

W pierwszym po dwuletniej, pandemicznej przerwie wyścigu, szczeciński bryg okazał się bezkonkurencyjny w klasie A, grupującej największe żaglowce. Liczącą (w linii prostej) 250 mil trasę z duńskiego Esbjergu do Harlingen w Holandii pokonał w 44 godziny i 51 minut. Drugi w stawce – holenderski Eendracht – linię mety przekroczył niemal 4 godziny później. Trzeci „po wodzie” był Dar Młodzieży, który „po przeliczeniu” (czyli zastosowaniu przeliczników, wyrównujących szanse jednostek różnej wielkości i wieku) został sklasyfikowany na miejscu szóstym.

 

Gdy 12 lipca, dokładnie o godzinie 12.54, Fryderyk Chopin kończył wyścig jako pierwszy żaglowiec w klasie A, jego załoga nie mogła być jeszcze pewna zwycięstwa. Trzeba było poczekać na rezultaty konkurentów, posiadających korzystniejsze przeliczniki. Chodziło przede wszystkim o holenderski szkuner urejony Oosterschelde i niemiecki bryg Roald Amundsen. Obie jednostki, choć pod względem długości podobne do Fryderyka Chopina, są od szczecińskiego brygu dużo starsze (Oosterschelde wybudowano w 1918 roku, Amundsena w 1952 roku), co przekłada się na przeliczniki (odpowiednio 0,562 i 0,553). Emocji było sporo, bowiem prognozy na wieczór i noc z 12 na 13 lipca pokazywały zmianę kierunku wiatru na korzystny dla goniącego duetu. Ostatecznie pogodowy handikap okazał się niewystarczający – Holendrzy finiszowali dopiero 13 lipca o godz. 8.44, zaś Niemcy o godz. 10.29. Kapitan Bartłomiej Skwara i jego załoga mogli otwierać szampany. Kolejny regatowy triumf Fryderyka Chopina stał się faktem.

 

Przewidywałem, że to będzie „wyścig bosmanów” i rzeczywiście tak było. Manewrów wykonaliśmy stosunkowo niewiele, ale pracy na bieżąco było sporo. Udało mi się nawet kilka godzin pospać – śmieje się kapitan Skwara, który lubi powtarzać, że regaty wygrywa się nocą, bo wtedy zmęczone załogi popełniają najwięcej błędów.

 

 

Dar Młodzieży na starcie regat The Tall Ships Races 2022
Dar Młodzieży na starcie regat The Tall Ships Races 2022 / fot. Krzysztof Romański

 

Szósty w zestawieniu żaglowców klasy A był Dar Młodzieży. Komendant fregaty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kapitan Rafał Szymański, jest dumny ze swojej załogi:

 

Po starcie dostaliśmy silny, korzystny wiatr. Postawiliśmy wszystko, co było można. Dawno nie szliśmy Darem tak szybko. Potem warunki się zmieniły, wiatr osłabł. Ogólnie alarmów do żagli było 7, zrobiliśmy 2 pełne zwroty. Najcięższa była końcówka regat – piłowanie mocno pod wiatr z rejami maksymalnie zbrasowanymi. Praktykanci spisali się na medal!

 

W regatach żaglowców klasy A wzięło udział 12 jednostek. Finalna klasyfikacja, po przeliczeniach, przedstawia się następująco:

 

 1. Fryderyk Chopin (Polska)
 2. Eendracht (Holandia)
 3. Morgenster (Holandia)
 4. Oosterschelde (Holandia)
 5. Roald Amundsen (Niemcy)
 6. Dar Młodzieży (Polska)
 7. Shabab Oman II (Oman)
 8. Alexander von Humboldt II (Niemcy)
 9. Wylde Swan (Holandia)
 10. Gulden Leeuw (Holandia)
 11. Loa (Dania)
 12. Thalassa (Holandia)

 

W klasyfikacji ogólnej (bez podziału na klasy) zwyciężył norweski jacht Christiania – najstarsza jednostka biorąca udział w The Tall Ships Races. Wybudowana w 1895 roku według oryginalnego projektu Colina Archera wygrała też w klasie B. Warto dodać, że w połączonej klasie C i D drugie miejsce zajął polski jacht Belfer. Szósty był Farurej z Gdyni, zaś dziewiąty szczeciński Zryw.

 

Start regat The Tall Ships Races 2022
Start regat The Tall Ships Races 2022 / fot. Krzysztof Romański

 

Drugi etap regat rozpocznie się 26 lipca 2022 roku, po zlocie w Antwerpii. Wyścig będzie zdecydowanie dłuższy od zakończonego, bo aż 470-milowy. Start zlokalizowano na pełnym morzu (współrzędne: 51 st. 48′ N, 02 st. 12′ E), natomiast finisz na wodach Skagerraku w okolicy Skagen. Liczymy na kolejne udane występy polskich jednostek, do których dołączy ORP Iskra (w klasie A) oraz Wielkopolska (w klasie C/D).

 

Krzysztof Romański

14.07.2022 r.
Fotografia w nagłówku: Krzysztof Romański

 

Jedna myśl na temat “Fryderyk Chopin wygrywa pierwszy etap The Tall Ships Races

Dodaj komentarz