Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin wygrywa regaty The Tall Ships Races

Fryderyk Chopin triumfuje w regatach The Tall Ships Races 2022. Szczeciński bryg zdobył Cape Horn Trophy – nagrodę dla najlepszego żaglowca w klasie A. To czwarty w historii triumf Fryderyk Chopina.

 

Krzysztof Romański, 5.08.2022 r.

 

Tegoroczne The Tall Ships Races odbyły się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Rozegrano dwa regatowe etapy na Morzu Północnym – pierwszy z Esbjergu do Harlingen, drugi z Antwerpii do Aalborga. W obu świetnie wypadł Fryderyk Chopin, płynący pod komendą kapitana Bartłomieja Skwary. Po zwycięstwie w pierwszym wyścigu, zajął trzecią lokatę w etapie drugim (początkowo statek sklasyfikowany był na czwartym miejscu, ale po wycofaniu się indyjskiego Tarangini, awansował o jedną pozycję). Największym konkurentem Chopina okazał się holenderski szkuner urejony Oosterschelde. Holendrzy mają zdecydowanie lepszy przelicznik (Time Correct Factor, wyrównujący szanse jednostek o różnej długości, powierzchni ożaglowania i wieku), więc aby wygrać, szczeciński bryg musiał przekraczać linię mety o kilkanaście godzin szybciej. W pierwszym etapie Oosterschelde zajął drugie miejsce, w drugim wygrał, ale całkowita różnica czasu między jednostkami wyniosła ponad 23 godziny (20 godzin w pierwszym etapie, 3 godziny w drugim). Tego nie dało się „przeliczyć”. Na podium znalazł się jeszcze niemiecki bryg Roald Amundsen (piąte miejsce w pierwszym etapie, trzecie w drugim).

 

To czwarte w historii zwycięstwo Fryderyka Chopina w The Tall Ships Races. Poprzednie triumfy miały miejsce w latach 2012 (pod komendą kapitana Tomasza Ostrowskiego), 2015 i 2019 (oba pod komendą kapitana Bartłomieja Skwary). Bryg, którego portem macierzystym jest Szczecin, jest zdecydowanie najbardziej utytułowanym polskim żaglowcem klasy A. Przypomnijmy, że Dar Pomorza wygrywał regaty The Tall Ships Races (wówczas pod nazwą The Cutty Sark Tall Ships Race) dwukrotnie – w latach 1972 i 1980, podobnie jak Dar Młodzieży (w 1994 i 2001 roku), a w 2014 roku najlepszy okazał się Kapitan Głowacki. Warto dodać, że w klasie B w 2017 roku triumfował Kapitan Borchardt.

 

Start regat The Tall Ships Races 2022
Start regat The Tall Ships Races 2022 / fot. Krzysztof Romański

 

Friendship Trophy dla Shabab Oman

5 sierpnia 2022 roku, podczas ceremonii w Aalborgu wręczono także inne nagrody. Najważniejsze wyróżnienie regat, STI Friendship Trophy trafił w ręce kapitana fregaty Shabab Oman II. Srebrna patera przyznawana jest załodze, która najbardziej przyczynia się do budowania międzynarodowego porozumienia i przyjaźni. Krótko mówiąc, chodzi o najbardziej lubianą załogę. Zwycięzca wyłaniany jest w tajnym głosowaniu kapitanów wszystkich uczestniczących w regatach jednostek. Shabab Oman II zdobył tę nagrodę po raz czwarty z rzędu.

 

Znakomity wynik osiągnęła załoga polskiego jachtu Belfer, która wygrała regaty w klasie C. W pierwszym etapie jednostką dowodził kapitan Maciej Jabłoński, a w drugim Jarosław Goliński. Gratulujemy! Odnotujmy jeszcze, że w klasie B The Tall Ships Races 2022 wygrała norweska Christiania – najstarsza, zbudowana w 1895 roku, jednostka regat! – natomiast w klasie D zwyciężył duński jacht Tara.

 

W przyszłym roku regaty także odbędą się na Morzu Północnym. Zaplanowano aż trzy etapy – z Den Helder (Holandia) do Hartlepool (Wielka Brytania), z Hartlepool do Fredrikstad (Norwegia) i z Lerwick (Szetlandy, Wielka Brytania) do Arendal (Norwegia).

 

Krzysztof Romański

5.08.2022 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz