Juan Sebastian de Elcano

Juan Sebastian de Elcano już płynie do Szczecina

Hiszpański żaglowiec Juan Sebastian de Elcano obrał już kurs na Szczecin. Czteromasztowiec, który odwiedzi Polskę po raz pierwszy, będzie specjalnym gościem tegorocznych Dni Morza.

 

Szkolny szkuner urejony hiszpańskiej marynarki Wojennej w tym roku ma już za sobą dwukrotne przejście Atlantyku. Okręt rozpoczął sezon szkoleniowy wyjątkowo szybko. 13 stycznia wyszedł z macierzystego Kadyksu i skierował się na Wyspy Kanaryjskie. Po trawersie oceanu wyłącznie na żaglach (!), jednostka odwiedziła Portoryko (San Juan), Kolumbię (Kartagena), Meksyk (Veracruz), USA (Pensacola, Boston) i Kubę (Hawana). 23 maja czteromasztowiec wrócił do Europy. Spędził 4 dni w stolicy Portugalii, a 27 maja, po minięciu lizbońskiego Pomnika Odkrywców, ruszył do Szczecina. W stolicy województwa zachodniopomorskiego spodziewany jest 12 czerwca o godz. 9. Juan Sebastian de Elcano to jednostka o dużym zanurzeniu, dlatego zacumuje przy nabrzeżu na Łasztowni. Spędzi tam aż 5 dni, podczas których będzie oczywiście można zwiedzić jego pokład. 17 czerwca o godz. 9 okręt rzuci cumy i popłynie do Kilonii. Tegoroczny sezon szkoleniowy zakończy w Kadyksie 21 lipca.

 

Juan Sebastian de Elcano będzie niekwestionowaną gwiazdą szczecińskich Dni Morza, nad którymi patronat objął portal Żaglowce.Info. Impreza odbędzie się w dniach 14-16 czerwca, a obok hiszpańskiej piękności, przy kejach na Odrze staną też inne żaglowce: Fryderyk Chopin, szwedzka Baltic Beauty, Zawisza Czarny, Generał Zaruski, fińska Joanna Saturna czy rosyjski Yunyi Baltiets.

 

Krzysztof Romański

30.05.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Defensa

 

 

Jedna myśl na temat “Juan Sebastian de Elcano już płynie do Szczecina

Dodaj komentarz