Pogoria

Kadeci z Kuwejtu i Kataru na Pogorii

Grupa 35 kadetów z Kuwejtu i Kataru odbywa miesięczną praktykę morską pod żaglami Pogorii. Są to studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Na pokładzie gdyńskiej barkentyny zamustrowało 25 podchorążych z Kuwejtu i 10 z Kataru. Podczas 4 tygodni bałtyckiego rejsu przechodzą praktyki nawigacyjne i marynarskie. Mają okazję w warunkach morskich sprawdzić nabytą wcześniej wiedzę z zakresu meteorologii, astronawigacji, oceanografii czy radionawigacji. Zapoznają się również z elementami ceremoniału morskiego. Marynarskie szlify zdobywają pod okiem 4-osobowej kadry z Akademii Marynarki Wojennej oraz załogi stałej Pogorii, której kapitanem w tym rejsie jest Artur Pierzyński. Całością szkolenia kieruje kpt. ż. w. Leszek Soroka, który w latach 1982-1984 dowodził ORP Iskrą. Wybór Pogorii do przeprowadzenia praktyk dla studentów AMW nie jest przypadkowy. Jest to bowiem siostrzana jednostka wspomnianej Iskry, która boryka się z problemami technicznymi.

 

Kadeci z Kuwejtu i Kataru na Pogorii
Kadeci z Kuwejtu i Kataru na Pogorii / fot. Krzysztof Romański

 

Trasa podróży obejmie Morze Bałtyckie oraz ruchliwe akweny cieśnin duńskich: Sundu, Wielkiego Bełtu i Kattegatu. Po drodze Pogoria odwiedziła ważny port marynarki wojennej Niemiec Kilonię (10-12 września), w której uświetniła swoją obecnością Windjammerparade w ramach dorocznego Kieler Woche (zobacz naszą relację z tej spektakularnej parady). W planie jest też wejście do Szczecina. Powrót do Gdyni awizowany jest na 30 września 2020 roku.

 

Krzysztof Romański

14.09.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz