Był Gdańsk, jest Szczecin. Kapitan Borchardt, najstarszy pozostający w służbie żaglowiec pod polską banderą, zmienił port macierzysty.
Pełna symboliki ceremonia miała miejsce 6 sierpnia 2017 roku – drugiego dnia finału The Tall Ships Races. Z masztu zacumowanego przy nabrzeżu Starówka Kapitana Borchardta opuszczono powiewającą tam przez 6 lat flagę z herbem Gdańska, by po chwili w jej miejsce podnieść inną – czerwono-niebieską z wizerunkiem szczecińskiego gryfa. Kolejnym znakiem zmiany macierzystego portu było umieszczenie na rufie, pod nazwą jednostki, napisu „Szczecin”. Uroczystości z kei przyglądały się setki odwiedzających zlot osób, które miały okazję posłuchać specjalnego chóralnego wykonania pieśni „Kapitan Borchardt”, skomponowanej przez Andrzeja Koryckiego do słów Moniki Szwai.

O tej zmianie w środowisku żeglarskim mówiło się od dłuższego czasu. Tajemnicą Poliszynela było bowiem narastające u właścicieli szkunera oczekiwanie ożywienia współpracy z Gdańskiem. – Mamy nadzieję, cóż, jesteśmy przekonani, że Szczecin dobrze zaopiekuje się Kapitanem Borchardtem – powiedziała Halina Maińska, dyrektor Biura Armatorskiego. Podkreśliła też, że decyzja miała podłoże natury praktycznej: – Do Szczecina jest mi bliżej, a poza tym tu mieszka kapitan i wielu członków załogi. To był bardzo logiczny ruch.
– Statek stanie się nowym morskim symbolem Szczecina – zadeklarował zastępca prezydenta miasta Krzysztof Soska. Jednostka będzie drugim, po Fryderyku Chopinie, dużym żaglowcem, którego portem macierzystym jest stolica województwa zachodniopomorskiego.

Kapitan Borchardt to trzymasztowy szkuner gaflowy o długości całkowitej 45 metrów. Jest najstarszym pozostającym w służbie polskim żaglowcem. Powstał w 1918 roku w Holandii jako żaglowy statek towarowy pod nazwą Nora. Pod polską banderą i obecnym imieniem pływa od 2011 roku, gdy został zakupiony przez spółkę Skłodowscy Yachting. Pieszczotliwie nazywany przez załogę „blaszanką” statek osiągnął w tym roku niebagatelne sukcesy podczas regat The Tall Ships Races. Wygrał dwa etapy w swojej klasie (B) na trasie z Halmstad do Kotki i z Turku do Kłajpedy.