Fryderyk Chopin w cytatach i anegdotach

Mała wielka książka o Chopinie

Czym jest chrumsel, chopinianka czy pogromca lodu? Gdzie znajduje się narnia? Co na statku robi się z delfinami? Odpowiedzi na te pytania z pewnością zna każdy, kto choć raz płynął pod żaglami Fryderyka Chopina. Albo przeczytał książkę Aliny Raduły „STS Fryderyk Chopin w cytatach i anegdotach kapitanów i załogi”.

Krzysztof Romański, 9.12.2022 r.

 

Szczeciński bryg pływa już od ponad 30 lat. Z każdym rejsem grono miłośników żaglowca się rozszerza. Z każdym przybywa też anegdot, powiedzeń, rytuałów, sytuacji zabawnych i dramatycznych. Spamiętać ich wszystkich nie sposób. Próby zebrania i spisania dużej ich części podjęła się Alina Raduła. Jak sama się określa – pasjonatka i tropicielka żeglarskich cytatów. Przewertowała wydane dotychczas książki o Fryderyku Chopinie, obejrzała nakręcone na jego pokładzie filmy, przepytała kilkanaścioro związanych ze statkiem osób. Efekt jest imponujący. To kilkaset ciekawych wypowiedzi, dykteryjek, opowieści, wspomnień, ale też słownik chopinowych terminów. Skomponowane w całość z podziwu godnym znawstwem tematu. Książkę czyta się z ciekawością, przerywaną licznymi wybuchami śmiechu. Całość okraszona jest nastrojowymi rysunkami Macieja Busia.

 

Wydanie ma kieszonkowy format, można więc bez przeszkód zabrać je w podróż, najlepiej oczywiście na pokładzie obchodzącego w tym roku jubileusz 30-lecia Fryderyka Chopina. Do lektury zachęcamy jednak nie tylko „chopinowców”. Każdy znajdzie w niej coś interesującego. Bo choć rozmiar książki jest niewielki, jej zawartość – wręcz przeciwnie.

 

Raduła Alina
STS Fryderyk Chopin w cytatach i anegdotach kapitanów i załogi
Liczba stron: 364
Wydawnictwo Loxo, Warszawa 2022

 

Dodaj komentarz