Mir wygrywa pierwszy etap Tall Ships Races. Jak wypadły polskie żaglowce?

Zakończył się pierwszy etap tegorocznych regat The Tall Ships Races. W zmaganiach żaglowców klasy A bezkonkurencyjny okazał się rosyjski Mir. Fryderyk Chopin zajął 3. miejsce.

 

Tegoroczne regaty The Tall Ships Races odbywają się na Morzu Północnym. Pierwszy etap na trasie pomiędzy Sunderlandem w północno-wschodniej Anglii a duńskim portem Esbjerg zakończył się we wtorek 17 lipca, punktualnie o godz. 14.00. Do tego momentu linię mety udało się przekroczyć tylko dwóm jednostkom – fińskiej Helenie (klasa B) i rosyjskiemu Mirowi (klasa A). Reszta żaglowców została mocno w tyle, ponieważ musiała zmagać się z flautą.

– Podjęliśmy decyzję o szybszym zakończeniu regat z powodu lekkich i zmiennych wiatrów, jakie towarzyszą flocie na Morzu Północnym. Dzięki temu wszystkie jednostki zdążą dopłynąć do portu w Esbjergu na początek zlotu – powiedział Paul Bishop, dyrektor regat.

Przy ustalaniu ostatecznej kolejności, nie liczy się tylko czas uzyskany przez poszczególne żaglowce. Organizujący regaty związek Sail Training International stosuje specjalne przeliczniki biorące pod uwagę długość, wiek, takielunek i powierzchnię żagli. Ma to na celu wyrównanie szans statków o różnych parametrach. Dopiero po „przeliczeniu” otrzymuje się oficjalne wyniki regat. W klasie A miejsce za Mirem zajął Sorlandet z Norwegii. Trzeci był nasz Fryderyk Chopin. Końcowa kolejność jednostek przedstawia się następująco:

 1. Mir (Rosja)
 2. Sorlandet (Norwegia)
 3. Fryderyk Chopin (Polska)
 4. Shtandart (Rosja)
 5. Christian Radich (Norwegia)
 6. Oosterschelde (Holandia)
 7. Gulden Leeuw (Holandia)
 8. Eendracht (Holandia)
 9. Morgenster (Holandia)
 10. Wylde Swan (Holandia)
 11. Loa (Dania)
 12. Santa Maria Manuela (Portugalia)
 13. Alexander von Humboldt II (Niemcy)
 14. Tarangini (Indie)
 15. Lord Nelson (Wielka Brytania)

 

W klasie B, grupującej żaglowce o tradycyjnym, gaflowym takielunku i długości całkowitej nie większej niż 40 metrów, ścigało się 17 jednostek. Polskę reprezentował Generał Zaruski, który ostatecznie został sklasyfikowany na 10. miejscu. Oto oficjalne wyniki klasy B:

 1. Helena (Finlandia)
 2. Jolie Brise (Wielka Brytania)
 3. Stina Mari (Norwegia)
 4. Wyvern (Norwegia)
 5. Rupel (Belgia)
 6. Vega Gamleby (Szwecja)
 7. Maybe (Wielka Brytania)
 8. Morning Star of Revelation (Wielka Brytania)
 9. Atyla (Vanuatu)
 10. Generał Zaruski (Polska)
 11. De Gallant (Vanuatu)
 12. Skonnerten Jylland (Dania)
 13. Etoile (Francja)
 14. Froya (Norwegia)
 15. Dyrafjeld (Norwegia)

 

Drugi etap regat odbędzie się na trasie Stavanger – Harlingen. Start zaplanowano na niedzielne popołudnie 29 lipca. Oprócz Fryderyka Chopina i Generała Zaruskiego, w gronie polskich żaglowców zobaczymy także Pogorię i Kapitana Borchardta.

Krzysztof Romański

18.07.2018 r.

 

Dodaj komentarz