Holenderski bryg Morgenster / www.classic-sailing.co.uk

Morgenster przypłynie do Szczecina. Będzie gwiazdą Żagli

To będzie największa, nomen omen, zagraniczna gwiazda tegorocznego zlotu Żagle, który w dniach 18-20 sierpnia odbędzie się w Szczecinie. Przy Wałach Chrobrego zacumuje holenderski bryg Morgenster, którego nazwa w tłumaczeniu oznacza „poranną gwiazdę”. 

 

Krzysztof Romański, 8.08.2023 r.

 

Powstała w 1919 roku jednostka jest dziełem robotników ze stoczni Boot w Alphen aan den Rijn. Ta holenderska miejscowość w linii prostej oddalona jest 25 kilometrów od morza, jednak z otwartym akwenem łączy ją system kanałów. Statek powstał jako lugier rybacki o imieniu De Vrouwe Maria. Bazował w Scheveningen, stąd jego numer burtowy SCH 200. Po ponad dekadzie połowów pod żaglami, w 1928 roku zainstalowano na nim pierwszy silnik, zdemontowano maszty i przerobiono na motorowiec. Po wojnie jednostka wróciła na łowiska. W 1947 roku została przedłużona o 7 metrów. Nazwa Morgenster, co po flamandzku oznacza poranną gwiazdę, pojawiła się na burcie dopiero w 1959 roku, wraz ze zmianą właściciela i nowym numerem burtowym SCH 234. W 1970 roku statek skreślono z listy floty rybackiej i zarejestrowano jako jednostkę przeznaczoną do połowów turystycznych.

 

Jedno z pierwszych zdjęć jednostki. Jeszcze jako De Vrouwe Maria
Jedno z pierwszych zdjęć dzisiejszego Morgenstera. Jeszcze jako De Vrouwe Maria / www.scheveningen-haven.nl

 

Poza rybołówstwem Morgenster ma w historii także epizod… radiowy. W 1981 roku wynajął go Gerard van Dam, założyciel pirackiej rozgłośni Delmare. Jego stacja od 1978 roku – z przerwami – nadawała nielegalnie program ze statków przebywających na wodach międzynarodowych. Morgenster miał zostać kolejną flagową jednostką radia. Plany te pokrzyżowała jednak holenderska policja, która aresztowała statek jeszcze przed wyjściem w morze, przy okazji konfiskując zainstalowany na nim sprzęt nadawczy.

 

Morgenster z masztami nadawczymi - przygotowywany w Amsterdamie do roli pirackiego Radia Delmare
Morgenster z masztami nadawczymi – przygotowywany w Amsterdamie do roli pirackiego Radia Delmare / www.scheveningen-haven.nl

 

W 1993 roku rdzewiejącą, nikomu niepotrzebną jednostkę zakupił jej obecny właściciel – Harry Muter. Wraz z żoną Marianne i grupą życzliwych wolontariuszy przystąpił do długotrwałego, żmudnego remontu i przebudowy na żaglowiec. Efekty ich pracy można było zobaczyć po 15 latach. W 2008 roku Morgenster powrócił do służby – tym razem jako bryg wzorowany na amerykańskich okrętach z czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych – protoplastach słynnych kliprów. Powstał 48-metrowy żaglowiec o eleganckich liniach, szybki i zwinny, a przy tym doskonały do rejsów pasażerskich i morskiego wychowania młodzieży. Na dwóch masztach o wysokości 29 metrów statek nosi 14 żagli (w tym 8 rejowych) o łącznej powierzchni 600 metrów kwadratowych. W razie potrzeby istnieje możliwość postawienia lizli, czyli dodatkowych żagli bocznych na specjalnych wytykach. Na dziobie jednostki znajduje się biały galion, znakomicie kontrastujący z czernią kadłuba. Rzeźba przedstawia syrenę obejmującą głowę galopującego konia.

 

Morgenster obok bliźniaczej Martiny. Oba statki będą później wykorzystywane przed pirackie Radio Delmare
Morgenster obok bliźniaczej Martiny. Oba statki będą później wykorzystywane przed pirackie Radio Delmare / www.scheveningen-haven.nl

 

Gustowne wnętrza urządzono z dbałością o marynistyczne tradycje i komfort 10-osobowej załogi stałej oraz 36 praktykantów, dla których przygotowano miejsca w 3- i 4-osobowych kajutach. Oprócz koi, spać można także w 8 hamakach. Morgenster ma dwóch kapitanów, którzy dowodzą nim rotacyjnie. Pierwszy z nich to właściciel – Harry Muter, drugi to jego młodszy kolega Jacob. Obaj uwielbiają żeglować i wiedzą jak to robić w sposób efektywny i efektowny. Statek słynie z dobrych wyników w regatach i – kiedy tylko są ku temu warunki – wchodzenia i wychodzenia z portów na żaglach.

Morgenster jako statek rybacki o numerze SCH 324 / www.scheveningen-haven.nl
Morgenster jako statek rybacki o numerze SCH 324 / www.scheveningen-haven.nl

 

Morgenster sezon letni spędza na wodach północnej i zachodniej Europy, biorąc udział w The Tall Ships Races i innych festiwalach żeglarskich. Gdy przychodzi jesień, statek zmienia akwen na cieplejszy – bazuje wówczas na Wyspach Kanaryjskich, Wyspach Zielonego Przylądka albo Karaibach. Cztery lata temu hucznie świętował stulecie istnienia.

 

Żaglowiec będzie największą zagraniczną gwiazdą zlotu Żagle 2023 w Szczecinie. W dniach 18-20 sierpnia zacumuje przy Wałach Chrobrego. Co więcej, w sobotę i niedzielę będzie możliwość odbycia rejsu na jego pokładzie! Bilet na niemal 2-godzinną przejażdżkę kosztuje 45 zł (normalny) lub 35 zł (ulgowy). Znając profesjonalizm załogi i jej zamiłowanie do żeglowania, jeśli tylko pozwolą na to warunki, statek postawi żagle.

 

Krzysztof Romański

8.08.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: www.classic-sailing.co.uk

 

 

Dodaj komentarz