Największy żaglowiec Litwy Brabander

Największy żaglowiec Litwy odwiedza Gdynię

Dwumasztowy szkuner urejony Brabander zawinął do Gdyni. Największy żaglowiec Litwy cumuje w Marinie Yacht Park – Dalmor.

 

W gdyńskim Basenie Prezydenta zrobiło się tłoczno od żaglowców. Do rezydentów – Daru Młodzieży, Daru Pomorza, Zawiszy Czarnego i Pogorii – dołączył gość z Litwy. Brabander przy pirsie Mariny Yacht Park stanął 9 listopada. Pobyt jednostki ma potrwać dwa dni. Jak informuje Jakub Szulwic, prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, zawinięcie statku do Gdyni ma związek z badaniami grawimetrycznymi na polskich i litewskich wodach Bałtyku prowadzonymi przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej we współpracy z Wileńskim Uniwersytetem Technicznym im. Giedymina.

 

Długość całkowita statku to 36 metrów. Zbudowała go stocznia Dricon w miejscowości Drimmelen w Holandii. Stępkę położono w 1977 roku, wodowanie miało miejsce dwa lata później. Takielunek jest dziełem biura Spencer Rigging mającego siedzibę w Cowes na wyspie Wight. Nazwa jednostki, która do służby weszła w 1980 roku, nawiązuje do regionu Braband w Niderlandach. Żaglowiec od początku używany był do szkolenia młodzieży.

 

Pogoria i Brabander w Gdyni / fot. Krzysztof Romański
Pogoria i Brabander w Gdyni / fot. Krzysztof Romański

 

Od 1 listopada 2006 roku armatorem szkunera jest Uniwersytet w Kłajpedzie. Litwini zdecydowali się pozostać przy pierwotnej nazwie. Po podniesieniu żółto-zielono-czerwonej bandery statek ruszył w rejs z Holandii do nowego portu macierzystego. Już w dziewiczej podróży litewska załoga została poddana prawdziwie morskiej próbie, gdy na Bałtyku rozszalał się sztorm. Na szczęście po 9 dniach żeglugi udało się bezpiecznie dotrzeć do Kłajpedy.

 

Brabander odbywa rejsy szkoleniowe ze studentami oceanologii, hydrologii, a nawet archeologii podwodnej. Jest też przystosowany do prowadzenia badań dna morza z użyciem sonaru. Stalowy kadłub żaglowca pomalowano w charakterystyczny sposób z czarnym pasem imitującym otwory strzelnicze. Jest częstym gościem zlotów i imprez żeglarskich na Bałtyku, zwykle bierze także udział w regatach The Tall Ships Races. Co ciekawe, w 2009 roku Brabander pojawił się na znaczku pocztowym emitowanym na Litwie.

 

Pogoria i Brabander w Gdyni
Pogoria i Brabander w Gdyni / fot. Krzysztof Romański

 

W 2018 roku litewscy harcerze na jego pokładzie urządzili rejs pod nazwą SAIL4INDEPENDENCE w celu uczczenia setnej rocznicy niepodległości swojego kraju. Odwiedzili kilka bałtyckich portów, w tym Gdańsk, Gdynię, Kołobrzeg i Darłowo. By symbolicznie podkreślić wspólną przeszłość obu państw, do załogi dołączyło kilkoro polskich harcerzy.

 

Krzysztof Romański

10.11.2021 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz