Największy żaglowiec świata

Największy żaglowiec świata w końcu zacznie pływać?

Zaprojektowany przez Zygmunta Chorenia pięciomasztowy bark miał nazywać się Flying Clipper i pływać we flocie Star Clippers. W wyniku konfliktu na linii stocznia – zamawiający do odbioru jednostki nie doszło. Wygląda na to, że statek wreszcie wejdzie do służby, jednak w barwach innego armatora. 

 

Star Clippers to dziecko Mikaela Kraffta (przeczytaj nasz wywiad z nim tutaj). Szwedzki biznesmen jest pasjonatem żaglowców. Firma, którą stworzył w 1989 roku, oferuje turystom rejsy na pokładach trzech luksusowych żaglowców wycieczkowych: Star Flyer, Star Clipper i Royal Clipper. Do tej floty dołączyć miał największy żaglowiec świata – bijący wszelkie rekordy – Flying Clipper. Projekt jednostki powstał w Gdańsku na deskach kreślarskich inżyniera Zygmunta Chorenia i jego współpracowników, którzy wzorowali się na słynnym francuskim windjammerze France II z 1911 roku.

 

Największy żaglowiec świata
Największy żaglowiec świata / fot. Brodosplit

 

Bark ma 162,22 metry długości, 18,5 metra szerokości. Na 5 masztach nosi żagle o całkowitej powierzchni 6347 metrów kwadratowych. Co ciekawe, uszyto je w Polsce – w żaglowni Sail Service w Gdańsku. Statek zbudowała chorwacka stocznia Brodosplit. Do służby miał wejść jeszcze w 2018 roku, ale terminu nie udało się dotrzymać. Zamawiający więc nie zdecydował się na odbiór ze względu na zbyt długi czas realizacji. Chorwaci odpierali zarzuty twierdząc, że obsunięciom czasowym winny był armator, bo zbyt późno dostarczył na miejsce maszty i takielunek. Sprawa trafiła do trybunału arbitrażowego. W międzyczasie Chorwaci próbowali znaleźć innego nabywcę. Żeby nie odstraszać potencjalnych klientów, odeszli od proponowanej nazwy Flying Clipper na rzecz neutralnej Bodosplit 483. Wygląda na to, że wreszcie się udało. Co prawda statek nie został sprzedany, ale pojawił się operator zainteresowany rozpoczęciem eksploatacji. W opublikowanym 5 czerwca 2020 roku komunikacie prasowym czytamy:

– Największy żaglowiec świata wybudowany jako Brodosplit 483 otrzyma nową nazwę, a jego armatorem zostanie brytyjska firma Tradewind Voyages UK Ltd. Właścicielem jednostki pozostaje DIV Group.

 

Warto dodać, że DIV Group to chorwacka grupa kapitałowa zrzeszająca 55 firm z różnych branż. Wśród nich jest m.in. stocznia Brodosplit, w której powstał statek. Co natomiast wiemy o Tradewind Voyages UK Ltd.? Niewiele. Firma powstała w lutym 2020 roku, zarejestrowana jest pod adresem w Londynie (nr rejestrowy 12450468). Jej reprezentantem jest Stuart Ross Mcquaker. Czy ta jednoosobowa spółka bez doświadczenie w branży da sobie radę z prowadzeniem tak dużego projektu?

Zobaczcie fotoreportaż z pokładu największego żaglowca świata, który opublikowaliśmy tutaj.

 

Krzysztof Romański

5.06.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Brodosplit

 

 

Dodaj komentarz