Fryderyk Chopin

Niebieska Szkoła i Krzysztof Baranowski laureatami Nagrody Wiktorowicza

Projekt Niebieskiej Szkoły został uhonorowany tegoroczną Nagrodą imienia Kapitana Leszka Wiktorowicza. Nagrodę Specjalną przyznano kapitanowi Krzysztofowi Baranowskiemu.

 

Krzysztof Romański, 14.03.2023 r.

 

Nagroda Wiktorowicza, jak jest popularnie nazywana, to jedno z najważniejszych wyróżnień w polskim żeglarstwie. Otrzymują ją nie tylko żeglarze, ale też armatorzy, działacze, trenerzy, dziennikarze, a nawet przedsięwzięcia, wyróżniające się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie morskiego wychowania młodzieży. W tej edycji po raz pierwszy postanowiono nagrodzić projekt a nie osobę. Spośród zgłoszonych nominacji jury najwyżej oceniło Niebieską Szkołę – długofalową inicjatywę, której celem jest nauka i kształtowanie charakterów uczniów szkół średnich podczas oceanicznych rejsów pod żaglami Fryderyka Chopina. Przedsięwzięcie obchodziło w ubiegłym roku dwa jubileusze: 10-lecie istnienia i ukończenie trzydziestej edycji. O tym, jak w praktyce wygląda Niebieska Szkoła pisaliśmy tutaj. Nie ma w tej chwili innego projektu, który bardziej spełniałby idee wyznawane przez patrona Nagrody.

 

Podczas niezliczonych godzin na morzu, młodzież poznaje uroki żeglarstwa, podstawy nawigacji, pracy przy żaglach, ale też odkrywa świat odwiedzając zagraniczne porty, poznaje odmienne kultury i tradycje. Niebieska Szkoła to również kurs odpowiedzialności za siebie i innych, współpracy w grupie i mierzenia się z własnymi słabościami. Okres żeglugi, nauki, pracy i budowania nowych doświadczeń sprawia, że młodzież bardzo szybko dojrzewa i przechodzi zmianę zachowań oraz swoich przyzwyczajeń. Po wyprawie dostrzegają o wiele więcej. Zauważają rzeczy w swoim codziennym życiu, których wcześniej nie doceniali – tłumaczy Piotr Kulczycki, właściciel STS Fryderyk Chopin.

Radość z werdyktu jest tym większa, że niżej podpisany był autorem nominacji. Laureat otrzymuje pamiątkowy medal oraz 10 tysięcy złotych, fundowane przez Miasto Gdynia.

 

Specjalne wyróżnienie przyznano legendarnemu kapitanowi Krzysztofowi Baranowskiemu. Słynny żeglarz jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył ziemię – najpierw na jachcie Polonez (1972/73), potem na Lady B. (1999/2000). Ma też ogromny udział w powstaniu polskich żaglowców – jest jednym z ojców Pogorii oraz inicjatorem budowy i pierwszym właścicielem Fryderyka Chopina. Stworzył pierwszą w Polsce Szkołę pod Żaglami, która w latach 1983-84 pożeglowała do Indii i Sri Lanki oraz dookoła Afryki. Wciąż pozostaje aktywnym kapitanem – w ubiegłym roku prowadził rejsy na Pogorii, o czym pisaliśmy tutaj.

 

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy patrona, miasto Gdynia, Bractwo
Kaphornowców i Press Club Polska.
W kapitule Nagrody zasiadają:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn kapitana Leszka Wiktorowicza (przewodniczący Kapituły)
  • Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców
  • Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców
  • Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
  • Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w Gdyni, w terminie dogodnym dla wszystkich zainteresowanych.

 

Krzysztof Romański

14.03.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

 

 

 

 

Dodaj komentarz