Dar Młodzieży, Pogoria i Zawisza Czarny

Parada Świętojańska z udziałem dużych żaglowców

Piękna pogoda i piękne żaglowce. Efektownie zapowiada się V Żeglarska Parada Świętojańska na wodach Zatoki Gdańskiej. Swój udział awizują największe polskie żaglowce: Dar Młodzieży, Pogoria, Zawisza Czarny, Baltic Beauty i Generał Zaruski.

 

Krzysztof Romański, 17.06.2021 r.

 

To będzie wspaniałe morskie widowisko. Tym razem jednostki uczestniczące w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej pokonają trasę z Gdyni do Gdańska (w ubiegłym roku marszruta była odwrotna). Start defilady, która odbywa się w ramach dorocznego Święta Morza, zaplanowano w samo południe, w sobotę, 19 czerwca.

– Rozpoczniemy od minuty ciszy, by oddać hołd wspaniałej żeglarce Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz, która zmarła kilka dni temu. Formowanie parady będzie miało miejsce na wysokości wejścia południowego do Portu Gdynia. O 11.30 z Basenu Prezydenta wyruszy szkuner Zawisza Czarny. Na jego pokładzie wystąpią szantymeni z Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Koncert będzie dobrze widoczny i słyszalny na gdyńskiej plaży i na Bulwarze Nadmorskim. Potrwa do godz. 12.30. Potem jednostki w szyku paradnym popłyną w stronę Gdańska – zapowiada Jerzy Jałoszewski, koordynator wydarzenia.

 

Obok wspomnianego Zawiszy Czarnego, który w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia służby pod biało-czerwoną banderą, do Parady Świętojańskiej dołączą: Pogoria, Dar Młodzieży, Baltic Beauty i Generał Zaruski. Żaglowce z powodu epidemii koronawirusa pozostają bowiem w macierzystych portach. Oprócz dużych jednostek, w barwnym korowodzie zobaczymy mniejsze jachty, m.in. legendarną Antikę i Copernicusa, Bryzę H, Legię czy Gedanię. Specjalnym gościem będzie regatowy jacht I Love Poland, który zaprezentuje swoje ogromne możliwości.

 

fot. Krzysztof Romański

 

Parada Świętojańska odbywa się już po raz piąty, drugi raz w popołudniowej odsłonie. W pierwszych trzech edycjach uczestnicy wyruszali na trasę późnym wieczorem. Komandorem parady odpowiedzialnym za rozplanowanie trasy i utrzymanie szyku jest Artur Pierzyński z JKMW „Kotwica” w Gdyni. Jednostki mają przepłynąć jak najbliżej brzegu, tak by były niemal na wyciągnięcie ręki mieszkańców Trójmiasta i turystów obserwujących wydarzenie z trójmiejskich plaż i molo. Defilada oficjalnie zakończy się na wysokości Brzeźna, ale większość jednostek popłynie aż pod Żuraw, by później zacumować w Gdańsku.

 

Organizatorem V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej jest Pomorski Związek Żeglarski przy współpracy z samorządami Gdańska i Gdyni oraz Urzędem Morskim i gdyńskim Portem.

– Na liście zgłoszonych jest już prawie 70 jednostek, ale żeglarze i motorowodniacy wciąż jeszcze mogą rejestrować się u organizatorów – tłumaczy Jerzy Jałoszewski.

 

Zobaczcie naszą relację z ubiegłorocznej Parady Świętojańskiej – tutaj.

 

Krzysztof Romański

17.06.2021 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz