Peruwiański bark Union rozpoczyna sezon. Wiemy, dokąd popłynie

Dowództwo peruwiańskiej Marynarki Wojennej ogłosiło plan tegorocznego rejsu szkoleniowego barku Union. Drugi największy żaglowiec szkolny świata odbędzie podróż wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki.

 

Po długim i wyczerpującym ubiegłym sezonie, w którym okręt wziął udział w Velas Latinoamerica, tym razem peruwiańskich kadetów czeka krótsza wyprawa. Rejs pod kryptonimem VIEX 2019 rozpoczyna się 16 marca w macierzystym Callao. Czteromasztowiec ma zaprezentować się plażowiczom, a w morskiej paradzie towarzyszyć mu będą miejscowe jachty i łodzie. Potem Union weźmie kurs na północ i odwiedzi kolejno Meksyk, USA, Kanadę i Panamę. Poniżej dokładna lista portów, które odwiedzi:

16 marca: Ancón (Peru)
17 marca: Chimbote (Peru)
5 kwietnia: Manzanillo (Meksyk)
18 kwietnia: San Diego (USA)
26 kwietnia: San Francisco (USA)
9 maja: Vancouver (Kanada)
29 maja: Honolulu (USA)
19 czerwca: Los Angeles (USA)
29 czerwca: Mazatlan (Meksyk)
13 lipca: Balboa – (Panama)
25 lipca: Ancón (Peru)
25 lipca: Miraflores (Peru)

Czteromasztowy bark Union wszedł do służby jako szkolny żaglowiec w styczniu 2016 roku. Jego budowa w stoczni SIMA w Calleo trwała 3 lata (stępkę położono 8 grudnia 2012 roku). Z długością całkowitą 115,7 metrów, stał się największą tego typu jednostką w Ameryce Południowej. Na czterech masztach bark nosi 34 żagle o łącznej powierzchni 3,4 tys. metrów kwadratowych. Portem macierzystym Union jest Calleo. Nazwa upamiętnia jednostkę, która pod wodzą Miguela Grau brała udział w Wojnie o Pacyfik w XIX wieku.

 

Żaglowiec prawdopodobnie w przyszłym roku wybierze się w podróż do Europy. Mamy nadzieję, że na trasie znajdzie się któryś z polskich portów.

 

Krzysztof Romański

15.03.2019 r.
Zdjęcie w nagłówku: Armada del Ecuador

Dodaj komentarz